Opera według Lema w Teatrze Wielkim

"Cyberiada" - reż. Ran Arthur Braun - Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

W sobotę polska prapremiera opery Krzysztofa Meyera według "Cyberiady" Stanisława Lema.

Krzysztof Meyer, kompozytor z wyboru związany z Poznaniem, obchodzi w tym roku 70. urodziny. Jest to jeden z pretekstów, który sprawił, że Teatr Wielki w Poznaniu zdecydował się wystawić jego młodzieńcza operę "Cyberiada".
Krzysztof Meyer znał prywatnie Stanisława Lema, ponieważ jego mama i żona pisarza pracowały razem jako lekarki. Młody kompozytor zwierzył się ulubionemu pisarzowi, że chce skomponować operę i wybrał "Tango" Sławomira Mrożka. Lem odwiódł go od tego pomysłu i podarował świeżutką swoją książkę "Cyberiada". Kompozytor rzucił się na lekturę i po jej przeczytaniu wiedział, że znalazł materiał na libretto opery.
- Początkowo mieliśmy je napisać z Lemem - opowiada Krzysztof Meyer. Ale nie złożyło się i napisałem je sam. Pisarz zaakceptował mój pomysł połączenia fragmentów "Cyberiady" z jedną bajką robotów. Opera ma charakter szkatułkowy. A tematyka koresponduje z muzyką, którą w tamtym czasie uprawiałem.
Kierownikiem muzycznym polskiej prapremiery opery Meyera jest Krzysztof Słowiński.
- 40 lat temu była to opera futurystyczna - mówi Krzysztof Słowiński. - W tym czasie technologie poszły do przodu i odczytujemy to dzieło w zupełnie innej rzeczywistości. Ale muzyka jest ciągle współczesna. Dzieje się tak dlatego, że jest to muzyka bardzo teatralna.
Operę reżyseruje Ran Arthur Braun (znamy go z "Cyganerii" zrealizowanej Pod Pegazem kilka miesięcy temu).
- Mnie w tej historii nie interesuje polityka i codzienność. Szukam metafory. Każdy widz może odczytać to dzieło po swojemu - mówi Ran Arthur Braun, który odpowiada również za stronę choreograficzną.
W operze bierze udział 17 solistów, aktor dramatyczny, chór i orkiestra. Na scenie pojawią się także akrobaci i perkusiści, którzy - jak deklaruje reżyser - stanowią fragment scenicznej rzeczywistości.
"Cyberiada" Krzysztofa Meyera czekała na realizację sceniczną Polsce 43 lata. Od zwycięstwa w konkursie kompozytorskim w Monaco w 1970 roku, raz wystawiona była w Wuppertalu.
Teatr Wielki w Poznaniu, Krzysztof Meyer, "Cyberiada", 25 maja, godzina 19, 26 maja, godzina 18, bilety: 20 - 80 zł.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
23 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...