Operetkowy przebój!

"Zemsta nietoperza" - reż. Jitka Stokalska - Opera na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na spektakle operetki „Zemsta nietoperza" Johanna Straussa (syna) w reżyserii Jitki Stokalskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka.

To historia, która zaczyna się w mieszczańskim domu, przechodzi przez salę balową, aby zakończyć się... w więzieniu. Operetka ta bawi od prawie półtora wieku publiczność na całym świecie. Intryga, przebrania, walce, kuplety – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór w operze, wypełniony śpiewem i śmiechem. Brawurowo zagrane dzieło Johanna Straussa (syna) jest nieprzerwanie jednym z największych hitów wśród szczecińskich spektakli.

O „Zemście nietoperza" mówi Dorota Walkowiak, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Opery i Operetki:

„Od wielu miesięcy żyjemy po presją COVID-19. W związku z tym dopadają nas lęki. Usilnie staramy się znaleźć antidotum na te stany, a nie jest to łatwe. Dla wielu z nas najlepszym środkiem odstresowującym jest pójście do teatru, kina, opery. Na szczęście, powoli, drzwi instytucji kulturalnych zaczynają się otwierać. Robi to także Opera na Zamku i ku mojej wielkiej radości, jako jedną z pierwszych ofert programowych, proponuje "Zemstę nietoperza" Johanna Straussa (syna). Uważam, że ta skrząca się dowcipem operetka jest świetnym sposobem na to, aby oderwać się od niełatwej rzeczywistości. Widz, który da się wciągnąć w ten świat intryg, niedomówień i szantaży, stworzony przez Karla Haffera i Richarda Genee'a w „Zemście nietoperza", ma zagwarantowaną świetną zabawę i trzy godziny doskonałej rozrywki. Nie bez przyczyny operetka Straussa jest prawdziwym hitem scen teatrów operowych. Zmartwiła mnie i zdziwiła informacja, że podczas spektakli "Zemsty nietoperza" w sezonie 2019/2020 na widowni zasiadali głównie widzowie w tzw. starszym wieku. A szkoda, uważam, że właśnie ta operetka, zawierająca w sobie tak wiele humoru, przewrotnych intryg i zabawnych sytuacji jest dobrym sposobem na przyciągnięcie do gmachu opery młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają „flirt" z tą wspaniałą instytucją . "Zemsta nietoperza" jest – moim zdaniem – ofertą z puli tzw. muzyki poważnej, która może stanowić pierwszy krok do polubienia (pokochania) świata opery i operetki. Spotkajmy się zatem w Operze na Zamku na spektaklu "Zemsty nietoperza" – starsi z młodymi i dajmy się wciągnąć w świat arystokracji, udawanych księżnych i przebranych służących. Świetna zabawa gwarantowana. Myślę, że reżim sanitarny związany z obowiązkiem zakładania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, w sposób nieplanowany przez twórców operetki, dołączy nas – widzów – do grona uczestników balu. Wszak żona Gabriela von Eisensteina też chowała się za maseczką..."

Terminy:

19 września 2020 - 19:00
20 września 2020 - 18:00
Miejsce: sala główna

Czas trwania: ok. 3 godz. 25 min (w tym dwie przerwy)

Ceny biletów: 45-120 zł

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał nadesłany
15 września 2020
Portrety
Jitka Stokalska

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia