Operowa gala z domów gwiazd Met

Dziś Operowa gala z domów gwiazd The Metropolitan Opera

W sobotę, 25 kwietnia, o godzinie 19 czasu polskiego, widzowie całego świata obejrzą na żywo i darmo "Operową galę z domów gwiazd Met". Wystąpi w niej, za pośrednictwem Internetu, ponad 40 największych śpiewaków świata, których na co dzień można podziwiać na nowojorskiej scenie i podczas transmisji do kin z cyklu "The Met: Live in HD" - również w ponad 30 polskich kinach.

"To niezwykły gest ze strony Met i tych wielkich artystów w stronę fanów transmisji do kin" - mówi Bartłomiej Majchrzak z nazywowkinach.pl "Nie możemy się spotykać teraz przed wielkim ekranem, ale spotkamy się wirtualnie z czterdziestką operowych gigantów, w tym z Aleksandrą Kurzak i Piotrem Beczałą, którzy zaproszą nas do swoich domów i zaśpiewają dla nas darmo. Winni im jesteśmy wielki ukłon. A już 10 października spotkamy się ponownie w kinach - na transmisji Ady Verdiego, w której w partii Radamsa zadebiutuje Piotr Beczała. Później zaś czeka nas 11 wyjątkowych tytułów ogłoszonego już sezonu 2020-21".

Na żywo, za pośrednictwem Skype'a, zagrają i zaśpiewają ze swoich domów:

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna (Le Raincy, Francja)
Piotr Beczała (Żabnica, Polska)
Marco Armiliato (Lugano, Szwajcaria)
Jamie Barton (Atlanta, USA)
Angel Blue (Alpine, USA)
Lawrence Brownlee (Niceville, USA)
Joseph Calleja (Mellieha, Malta)
Javier Camarena (Zurych, Szwajcaria)
Nicole Car i Etienne Dupuis (Paryż, Francja)
David Chan (Closter, USA)
Anthony Roth Costanzo (Nowy Jork, USA)
Stephen Costello i Yoon Kwon Costello
(Nowy Jork, USA)
Diana Damrau (Visan, Francja)
Michael Fabiano (Bonita Springs, USA)
Renée Fleming (Virginia, USA)
Elna Garanča (Ryga, Łotwa)
Christine Goerke (Teaneck, USA)
Günther Groissböck (Lugano, Szwajcaria)
Jonas Kaufmann (Monachium, Niemcy)
Isabel Leonard (Nowy Jork, USA)
Ambrogio Maestri (Lugano, Szwajcaria)
Peter Mattei (Bromma, Szwecja)
Erin Morley (New Haven, USA)
Anna Netrebko i Yusif Eyvazov (Wiedeń, Austria)
Lisette Oropesa (Baton Rouge, USA)
René Pape (Drezno, Niemcy)
Ailyn Pérez i Soloman Howard (Chicago, USA)
Matthew Polenzani (Nowy Jork, USA)
Anita Rachvelishvili (Tbilisi, Gruzja)
Golda Schultz (Bawaria, Niemcy)
Nadine Sierra (Walencja, Hiszpania)
Bryn Terfel i Hannah Stone (Walia)
Elza van den Heever (Montpellier, Francja)
Michael Volle (Berlin, Niemcy)
Pretty Yende (Piet Retief, RPA)
Sonya Yoncheva (Genewa, Szwajcaria)

Pomimo zamknięcia budynku z powodu światowej pandemii koronawirusa słynąca z doskonałych przedstawień The Metropolitan Opera chce pozostać w kontakcie ze swoimi wiernymi widzami, także tymi kinowymi, śledzącymi satelitarne przekazy na żywo z Met do kin.

Gospodarzami sobotniego, darmowego, dostępnego dla wszystkich koncertu będą Peter Gelb (przebywający w Nowym Jorku) i Yannick Nézet-Séguin (z Montrealu), dyrektorzy generalny i muzyczny nowojorskiego teatru.

"Met słynie z wysokiej jakości transmisji do kin. Ta transmisja, choć mniej zaawansowana technologicznie, w niczym nie będzie ustępować przekazom HD LIVE pod względem artystycznym" - zapowiada Peter Gelb, zaznaczając, że występy będą przekazywane w czasie rzeczywistym z laptopów artystów poprzez Skype'a, co na pewno będzie wyzwaniem logistycznym. "Zapewnimy wsparcie techniczne zarówno naszym odbiorcom, jak i naszym wykonawcom, którzy już nie mogą się doczekać kontaktu z wiernymi fanami".

Podczas, gdy Peter Gelb będzie nadzorował przebieg gali na żywo ze swojego mieszkania na Manhattanie, Yannick Nézet-Séguin obejmie rolę współgospodarza, nadając ze swojego domu w Montrealu; dyrygent wystąpi także w roli solisty pianisty.

"Cieszę się, że ci wspaniali artyści będą mieli możliwość wspólnego występu w tych trudnych czasach kryzysu" - oznajmił Nézet-Séguin. "W sytuacji, gdy występy na scenie nie są możliwe, takie przedsięwzięcie, jak nasza gala on-line, jest najlepszym możliwym rozwiązaniem".

Pomysł gali opiera się na sukcesie "Nocnych retransmisji on-line z The Metropolitan Opera", serii przypomnień archiwalnych nagrań transmisji HD LIVE, udostępnianych codziennie i darmo przez Met na stronie www.metopera.org Od momentu rozpoczęcia tego przedsięwzięcia (16 marca) retransmisje on-line obejrzało ponad 4 miliony widzów na całym świecie, co stanowi ponad 200 milionów minut czasu oglądania.

Gala jest częścią kampanii Met #TheVoiceMustBeHeard, która ma na celu zbieranie funduszy na rzecz dalszego funkcjonowania tej instytucji i wspierania jej w czasie kryzysu. Wydarzenie sponsorują Mercedes T. Bass i Rolex. Realizacją telewizyjną zajmie się Gary Halvorson, na co dzień odpowiedzialny za transmisje do kin.

Koncert będzie można obejrzeć darmo na stronie www.metopera.org Gala rozpocznie się on-line o godz. 13:00 czasu nowojorskiego (19:00 w Polsce), w czasie, gdy Met zwyczajowo rozpoczynała swoje sobotnie spektakle, i będzie dostępna jeszcze przez kilka godzin po jej zakończeniu pokazu - do godz. 18:30 czasu nowojorskiego następnego dnia (w Polsce 6 godzin później).

Od 2006 roku, dzięki transmisjom do kin spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 25 milionów widzów obejrzało na żywo ponad 130 przedstawień - od klasyki po dzieła współczesne. Dzięki satelitarnemu przekazowi każdy spektakl ogląda jednocześnie średnio 350.000 melomanów zgromadzonych na widowniach ponad 70 krajów świata. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już dbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. Pomysłodawcą i głównym producentem cyklu jest Peter Gelb, dyrektor generalny Met. W Polsce spektakle transmitowane są z polskimi napisami.

(-)
Materiał Organizatora
25 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...