Operowe i baletowe święto w Bydgoszczy

24. Bydgoski Festiwal Operowy - Bydgoszcz - 29.04. - 14.05. 2017

Najnowsze i najlepsze spektakle operowe i baletowe z Polski i z Europy. Najpiękniejsze głosy operowe i tancerze baletowi. A do tego znani reżyserzy, dyrygenci, scenografowie i autorzy kostiumów, wybitni choreografowie. Wszystko wskazuje na to, że plejada nazwisk zaproszonych artystów stworzy w Bydgoszczy niepowtarzalny klimat operowo-baletowego święta.

W Sali Kameralnej im. Felicji Krysiewiczowej, w poniedziałek, 13 kwietnia br. dyrektor Opery Nova, Maciej Figas zaprosił podczas otwartej dla mediów i publiczności konferencję prasową związaną z XXIV Bydgoskim Festiwalem Operowym.

Pojawiło się na niej nie tylko sporo dziennikarzy, ale przede wszystkim miłośników sztuki operowej i baletowej, dla których obecność podczas konferencji jest już swego rodzaju złożeniem deklaracji zapewniającej o uczestnictwie w tym tak wielkim i znaczącym dla nich artystycznym święcie.

Nie tylko sam program zapowiada się bardzo interesująco, ale także i plakat festiwalowy autorstwa Wiesława Rosochy sygnalizuje jego problematykę i klimat. Warto tu wspomnieć, że dyrekcja zaprasza do projektowania plakatów znaczących i uznanych artystów, posiadających swój indywidualny styl. Ekspresyjne cięcia form, a także w tym przypadku tak charakterystycznej dla niego usytuowane w centrum głowy oraz kontrast barw sugerują wiele psychologicznych napięć, eksplozję emocji i przeżyć.

Tradycyjnie festiwal w dniu 29 kwietnia br. otworzy premiera bydgoskiej Opery Nova. Tym razem będzie to opera buffo „Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Wojciecha Adamczyka, który trzy lata temu, zrealizował „Księżniczkę czardasza". Kolejnym spektaklem będzie opera Modesta Musorgskiego „Borys Godunow" w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Przywiezie ją Teatr Wielki w Łodzi. Z kolei Opera Na Zamku ze Szczecina zaprezentuje operę Beniamina Brittena „Dokręcanie śruby", uznanej za „najważniejsze wydarzenie artystyczne ubiegłorocznego sezonu. Spektakl wyreżyserowała Natalia Babińska, która dla Opery Nova zrealizowała „Halkę" Moniuszki oraz „Rigoletto" Verdiego. Oba spektakle spotkały się z wielkim uznaniem ze strony festiwalowej publiczności. Następnie dyrektor Maciej Figas zapowiedział przyjazd po kilku latach przerwy Opery Wrocławskiej. Widzowie obejrzą „Poławiaczy pereł" Bizeta, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Przyjedzie też, już po raz trzeci, do Bydgoszczy uznany Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu z Wilna, na Litwie. Tym razem przywiezie balet „La Piaf", którego libretto zostało oparte na życiu francuskiej piosenkarki. Zgodnie z tradycją będzie i musical. Przywiezie go Teatr Rozrywki z Chorzowa. Będzie to „Młody Frankenstein". I ostatni festiwalowy gość. Po raz drugi, po latach przyjedzie do Opery Nova Moskiewska Opera Kameralna im. Borysa Pokrowskiego. Artyści z Rosji przedstawią operę skomponowana przez współczesnego kompozytora, Władimira Kobekina „Bystronogi. Historia konia" w oparciu o nowelę Lwa Tołstoja.

A zatem, kolejny Bydgoski Festiwal Operowy, rok po jubileuszu 60-lecia, który obchodzony był w ubiegłym roku, z wielkim rozmachem wkracza w kolejne dziesięciolecie. Warto zwrócić uwagę na ogromną różnorodność inscenizacyjną, gwarantującą przekrój najnowszych i najciekawszych artystycznie spektakli.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszyć będzie „IX Międzynarodowe Operowe Forum Młodych". Jest to bardzo ciekawa spotkań młodych adeptów sztuki operowej. Wkrótce przedstawimy jego pełny program. Zwłaszcza, że stanowi istotną płaszczyznę dla młodych artystów, na której prezentują swoje umiejętności. Organizowane są też sesje naukowe.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
16 marca 2017

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...