Operowe święto w Bydgoszczy

18. Bydgoski Festiwal Operowy

Bydgoski Festiwal Operowy, największa polska impreza poświęcona operze, po raz 18. odbędzie się w Operze Nova od 30 kwietnia do 14 maja

Przed dwa tygodnie, każdego wieczoru gmach bydgoskiej Opery będzie rozbrzmiewał muzyką i gwarem publiczności.

Tradycyjnie przegląd inscenizacji otworzy premiera Opery Nova: gospodarze rozpoczną "Cyganerią" Giacomo Pucciniego, w reżyserii Macieja Prusa, który po raz pierwszy pracuje z bydgoskimi śpiewakami.

Należy zarekomendować spektakl w wykonaniu holenderskiego zespołu muzyki dawnej "Combattimento Consort Amsterdam", pod batutą Jana Willema de Vrienda. Wyróżnikiem i ambicją zespołu jest prezentowanie unikalnego i mało znanego, acz wartościowego artystycznie repertuaru. Publiczność będzie miała okazję wysłuchania "Orlanda" - jednej z najpiękniejszych oper Georga Friedricha Händla. Dzień wcześniej muzycy zagrają specjalny koncert : na barokowych instrumentach wykonają "Kunst der Fuge" Bacha.

Operę Nova odwiedzą Teatry Wielkie z Poznania i Łodzi , ze swymi najnowszymi produkcjami: "Marią Stuardą" oraz "Zamkiem Księcia Sinobrodego. Dydoną i Eneaszem". Amatorów lżejszego gatunku ucieszy zapewne musical Teatru Muzycznego w Gdyni "Spamalot, czyli Monty Python i święty Graal".

Na wielbicieli tańca czekają prawdziwe "rarytasy": miłośnicy baletu współczesnego będą usatysfakcjonowani ponownymi odwiedzinami znakomitego Cullbergballet ze Szwecji, zaś admiratorzy twórczości Maurice\'a Béjarta będą podziwiać choreografie Mistrza, wiernie przekazywane przez balet jego imienia ze Szwajcarii.

Festiwal to także okazja do spotkania młodzieży artystycznej: Opera Nova po raz trzeci udostępnia swój gmach studentom polskich i słowackich akademii muzycznych, aby zmierzyli się z pracą na scenie. Odbędzie się także piąta już edycja "kina festiwalowego", czyli projekcje DVD na dużym ekranie.

(-)
Materiały Organizatorów
27 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Osobliwy dom pani Peregrine. Tom 4. Mapa dni
Wydawnictwo Media Rodzina
Ransom Riggs

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski