Opolskie Konfrontacje wygrała "Ziemia Obiecana"

35. Opolskie Konfrontacje Teatralne

Jury 35. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska 2010 przyznało nagrodę główną spektaklowi "Ziemia obiecana" Teatru Polskiego z Wrocławia, w reżyserii Jana Klaty. Nagrodę specjalną otrzymał spektakl "Iwona księżniczka Burgunda" z z opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

- Nagrodziliśmy głównymi nagrodami dwa przedstawienia, które naszym zdaniem na taką nagrodę zasługiwały, ale przy założeniu, że ideału nie było - powiedział PAP Tadeusz Nyczek z jury "Konfrontacji", który w piątek w nocy przedstawił werdykt.

Podkreślił, że nagroda główna nie jest klasycznym Grand Prix Konfrontacji. - Tak się stało dlatego, że nie spotkaliśmy dzieła spełnionego do końca pod każdym względem. Były dwa przedstawienia, które były nieporównywalne pod względem artystycznym, ale każdemu z nich coś brakowało do ideału, który moglibyśmy nazwać Grand Prix - podkreślił.

Nyczek zaznaczył, że nagroda specjalna dla Mariana Pecko - reżysera "Iwony księżniczki Burgunda" z opolskiego Teatru Lalki i Aktora - została przyznana dlatego, że po raz pierwszy w konkursie głównym pojawił się teatr lalek. "Ponieważ był to przypadek specjalny, nazwaliśmy to nagrodą specjalną - zaznaczył. 

Nyczek dodał, że jury zastanawiało się, czy nie przyznać opolskim lalkom Grand Prix festiwalu "Zadrżały nam trochę serca i ręce, bo byłoby to tak wielkie i prowokacyjne wyzwanie dla teatru dramatycznego, że mogłoby to spowodować nieznane reperkusje" - wyjaśnił juror Konfrontacji.

Nagrody aktorskie 35. Konfrontacji przypadły: Michałowi Czachorowi za role w spektaklu "Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja historyczna" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy; Wojciechowi Ziemiańskiemu za rolę Zuckera w "Ziemi Obiecanej"; Ewie Skibińskiej za rolę Lucy Zucker; Marcie Ścisłowicz za rolę Judyty w "Słowackim" oraz Zofii Bielewicz za rolę Anastazji w spektaklu "W małym dworku" z opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego. 

W konkursie 35. Konfrontacji, oprócz nagrodzonych "Ziemi obiecanej" i "Iwony księżniczki Burgunda", wystartowały spektakle: "Szewcy" Witkacego w reż. Piotra Ratajczaka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie; "Zemsta" Aleksandra Fredry w reż. Weroniki Szczawińskiej z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu; "Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja" w reż. Pawła Wodzińskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Igi Gańczarczyk z opolskiego Teatru im Jana Kochanowskiego oraz "Pijacy" Franciszka Bohomolca w reż. Barbary Wysockiej z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. 

Spektakle konkursowe oceniali: Olga Tokarczuk, Andrzej Łapicki, Tadeusz Nyczek i Tymon Tymański.

(-)
PAP
4 maja 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia