Opolsko-szczeciński "Ślub" najlepszy w Opolu

42. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska"

Teatr Współczesny w Szczecinie oraz Teatr im. Kochanowskiego w Opolu otrzymały główną nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" oraz drugiej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Jury za najlepszy uznało koprodukowany przez te teatry spektakl "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz.

O miano najlepszego walczyło w Opolu siedem spośród 50 zgłoszonych do Konkursu przedstawień z 36 polskich teatrów. Nagrody indywidualne trafiły między innymi do Anny Augustynowicz i Grzegorza Falkowskiego.

Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 tys. zł dla teatrów ze Szczecina i Opola jest formą grantu na przygotowanie kolejnej "klasycznej" premiery. Jury 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu "Klasyka Żywa" w składzie: Janusz Majcherek (przewodniczący), Małgorzata Leyko, Gabriela Muskała i Piotr Ratajczak, przyznało także 11 innych nagród i wyróżnień.

W dziedzinie reżyserii (10 tys. zł) nagrodzona została reżyserka "Ślubu" Anna Augustynowicz. Jurorzy docenili twórczynię za "czystość formy, lojalność wobec znaczeń tekstu i odkrywczość jego interpretacji, a także za wydobycie współczesnego sensu utworu bez nachalnej aktualizacji". Główna nagroda aktorska (5 tys. zł) trafiła do Grzegorza Falkowskiego - odtwórcy roli Henryka w "Ślubie".

Pozostałe nagrody aktorskie - wszystkie za role w "Ślubie" - przyznano: Jędrzejowi Wieleckiemu za debiut w roli Władzia, Joannie Matuszak za rolę Matki, Grzegorzowi Młudzikowi za rolę Ojca i Arkadiuszowi Buszko za rolę Pijaka.

___

Pełna treść werdyktu na stronie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu:

- Wyróżnienie za autorstwo i wykonanie muzyki do spektaklu "Książę Niezłomny" dla Dominika Strycharskiego - 2 500 zł;

- Wyróżnienie za próbę poszukiwania formy na pograniczu teatru dramatycznego i lalkowego w spektaklach "Wesele" i "Krzyżacy" Jakubowi Roszkowskiemu - 2 500 zł;

- Trzy wyróżnienia aktorskie ex aequo za rolę Wrony, Wujka i Profesora w "Kartotece" Marianowi Czarkowskiemu, Cezaremu Ilczynie i Maciejowi Mydlakowi - po 2 000 zł;

- Nagrodę aktorską za debiut w roli Władzia w "Ślubie" Jędrzejowi Wieleckiemu - 3 000 zł;

- Nagrodę aktorską za rolę Matki w "Ślubie" Joannie Matuszak - 4 000 zł;

- Nagrodę aktorską za rolę Ojca w "Ślubie" Grzegorzowi Młudzikowi - 4 000 zł;

- Nagrodę aktorską za rolę Pijaka w "Ślubie" Arkadiuszowi Buszko - 4 000 zł;

- Główną nagrodę aktorską za rolę Henryka w "Ślubie" Grzegorzowi Falkowskiemu - 5 000 zł;

- Nagrodę reżyserską za czystość formy, lojalność wobec znaczeń tekstu i odkrywczość jego interpretacji, a także za wydobycie współczesnego sensu utworu bez nachalnej aktualizacji Annie Augustynowicz za spektakl "Ślub" - 10 000 zł;

- Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł Teatrowi Współczesnemu w Szczecinie i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego w Opolu za koprodukcję spektaklu "Ślub" Witolda Gombrowicza.

Jury wyraża zaniepokojenie sposobem interpretowania tekstów klasycznych, jaki obecnie dominuje w wielu teatrach, a zarazem ma nadzieję, że Komisja Artystyczna następnej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" będzie miała bogatsze możliwości wyboru wartościowych realizacji scenicznych.

- Jury społeczne, składające się z osób zawodowo niezwiązanych z teatrem, w składzie: Agnieszka Bożyczko, Barbara Piskadło, Kamila Sałajczyk, Wawrzyniec Zięba po długich i burzliwych dyskusjach postanowiło przyznać Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły w wysokości 5.000 zł dla spektaklu "Krzyżacy" w wykonaniu zespołu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Klasyka Dotyka - dotknął nas szacunek pokazany wobec widza w każdym wieku oraz umiejętność przekazania uniwersalnych wartości z wykorzystaniem współczesnych środków przekazu.

Jury wyróżniło dodatkowo 2 spektakle:

- "Ślub" będący wspólnym dziełem Teatru Współczesnego w Szczecinie wspólnie z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu - za wyjątkowe przedstawienie klasyki w tradycyjnej formie skupionej na czystej grze aktorskiej - w sposób przykuwający uwagę współczesnego widza,

"Kartotekę" w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - za umiejętne pokazanie słodko - gorzkiej historii człowieka.

Jury Nagrody Prezydenta Miasta Opola w składzie: Jan Feusette (przewodniczący), Magdalena Matyjaszek, Kordian Michalak, Alfred Wolny, Agnieszka Zientarska po obejrzeniu wszystkich spektakli konkursowych jednogłośnie postanowiło przyznać:

- Nagrodę Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego w wysokości 10 000 złotych spektaklowi "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Majczaka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nagrodzone przedstawienie, w tym świetne kreacje aktorskie, precyzyjnie i twórczo interpretuje głęboko uniwersalne treści dramatu Różewicza. Tożsamość bohatera "żywi się" pamięcią o innych ludziach. Bohater w tym przedstawieniu już nie przeżywa pokoleniowego kryzysu lat 50. i 60. XX wieku. Jego kryzys dotyczy spraw światopoglądowych i sensu życia w ogóle.

Jury dziennikarskie w składzie Martyna Friedla, Gazeta Wyborcza w Opolu, Justyna Przyborowicz, Polskie Radio, Rozgłośnia w Opolu i Kalina Zalewska (przewodnicząca), miesięcznik "Teatr", przyznało:

- Wyróżnienie za siłę i prawdę wyrazu dla "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w interpretacji Andrzeja Majczaka i zespołu aktorskiego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

- Nagrodę dla najlepszego aktora Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" - za rolę Henryka w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz - dla Grzegorza Falkowskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie.

- Nagrodę dla najlepszego przedstawienia Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" - za oryginalne odczytanie dramatu i konsekwentne przeprowadzenie swego zamiaru na scenie - dla Anny Augustynowicz, reżyserki "Ślubu" Witolda Gombrowicza we wspólnym wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz grającego gościnnie Grzegorza Falkowskiego.

- Ponadto jury dziennikarskie wyraża uznanie dla inwencji i gry zespołowej twórców i wykonawców granego poza konkursem "Cesky' ego dyplomu" w reż. Piotra Ratajczaka, inspirowanego prozą Mariusza Szczygła, z PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu.

**

Tegorocznym Opolskim Konfrontacjom Teatralnym, będącym jednocześnie finałem drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", towarzyszyło hasło "Klasyka dotyka". W ciągu sześciu intensywnych festiwalowych dni zaprezentowano siedem najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej ostatniego sezonu. Do Opola przyjechały inscenizacje z Olsztyna, Gdańska, Supraśla, Poznania, Łodzi i Lublina oraz opolsko-szczecińska koprodukcja.

Widzowie, którzy w tych dniach odwiedzali teatr i jego okolice, wzięli także udział w licznych imprezach towarzyszących, między innymi: rozmowach z twórcami, koncertach, czytaniach performatywnych a także opolskiej edycji ogólnopolskiego projektu Spacerownik Teatralny Instytutu Teatralnego oraz warsztatach edukacyjnych.

Podczas uroczystego otwarcia 42. OKT swoje nagrody przyznała Komisja Artystyczna, która wytypowała finałowe spektakle. Nagroda im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe trafiła do Teatru Polskiego w Poznaniu za przedstawienie "Ojczyzna" Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Justyny Sobczyk.

(-)
e-teatr.pl
24 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...