Oporni razy dwa

"Raj dla opornych" i "Seks dla opornych"- reż. Krystyna Janda - koprodukcja Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polonia w Warszawie

Warszawski Teatr Polonia pokaże dwie części hitowych przygód Barbary i Karola, małżeństwa z niemal 30-letnim stażem. Pierwszy odcinek - "Seks dla opornych" - wystawiony przez Krystynę Jandę ponad dwa lata temu, zagrano już 250 razy, drugi - "Raj dla opornych" [na zdjęciu] - też w reżyserii Jandy, miał premierę na progu tegorocznych wakacji i najpewniej powtórzy sukces poprzednika.

Co tak pociąga widzów w sztukach Michele Riml? Prawdopodobnie połączenie nieskomplikowanej akcji, sporej dawki humoru oraz stereotypowych, opatrzonych, ale też niepozbawionych bystrych obserwacji i prawdy portretów 50-latków. Te ostatnie dają dobrze obsadzonym aktorom szansę zbudowania atrakcyjnych postaci. Dorota Kolak i Mirosław Baka, gwiazdy gdańskiego Wybrzeża, szerszej widowni znane z licznych ról filmowych i serialowych, szansy nie marnują. Kolak gra energiczną 50-tkę, która nie ma najmniejszej ochoty zdziadzieć, stara się na wszelkie sposoby tchnąć nowe życie w rdzewiejące, przeżarte 30-letnią rutyną małżeństwo. Karol Baki jest na pierwszy rzut oka typowym miłośnikiem kapci, kanapy i telewizora. Pod tą maską kryje się przerażenie wynikające z obserwacji świata, który wymaga energii i kreatywności, stawia na młodość i witalność, nie na solidność i doświadczenie. Skąd znaleźć siły do ciągłej rywalizacji? W "Raju dla opornych" znanej parze towarzyszy siostra Barbary, Diana (Aleksandra Konieczna), która z upływem czasu walczy po swojemu - jeżdżąc na harleyu i uciekając od stabilizacji. Ani tekst Riml, ani inscenizacje Jandy nie należą do wyrafinowanych - wręcz przeciwnie. A jednak są tu momenty bardzo prawdziwe, w których można odnaleźć odbicie własnej życiowej szamotaniny. I w tym tkwi siła tych gorzkich komedii.

Aneta Kyzioł
Polityka
7 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia