Opowiadania Afanasjewa w sopockim teatrze

"Chimery Afanasjewa" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Miniatura w Gdańsku

1 maja 2016 o 18.00 odbędzie się premiera spektaklu „Chimery Afanasjewa" inspirowanego opowiadaniami sopockiego pisarza i reżysera Jerzego Afanasjewa. Spektakl jest koprodukcją Miejskiego Teatru Miniatura i Teatru na Plaży przygotowaną specjalnie na Sopocką Majówkę 2016

Będzie to opowieść trzech Pierrotów, którzy uciekając od opresyjnej rzeczywistości biurowej, podążają za zgiełkiem wojny, przygotowując widowiska grane w garnizonach dla rozrywki żołnierzy. Nad ich głowami świszczą kule, niedaleko eksplodują bomby, a oni wyciągają swój przenośny teatrzyk. Ich opowieści są tylko przystankiem w wiecznej wędrówce przez zgliszcza, śmietniska i biurowce wszędzie tam, gdzie tlą się konflikty zbrojne.

Spektakl w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego inspirowany jest opowiadaniami Jerzego Afanasjewa „Gnom na śmietniku świata", „Każdy człowiek ma swój cień" i „Cień czasu" – najbardziej reprezentatywnymi dla literackiego zjawiska „afanasjewów". Dla reżysera to kolejne spotkanie z twórczością zapomnianego sopockiego artysty po pracy naukowej nad działalnością Cyrku Rodziny Afanasjeff na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, warsztatach z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, których efektem był spektakl „Biurowiec Afanasjewa" oraz po przygotowaniu autorskiego słuchowiska „Poczta Afanasjewa" w ramach stypendium artystycznego Miasta Sopotu.

Premiera spektaklu w koprodukcji Teatru Miniatura i Teatru na Plaży jest jednym z elementów programu Sopockiej Majówki, który w tym roku dedykowany jest postaci Jerzego Afanasjewa. Spektakl powstał przy wsparciu Miasta Sopotu.

(-)
Materiał Teatru
22 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia