Opowiedzą nie używając słów

"Ławeczka" - reż. Magdalena Młynarczyk, "Intrygi Arlekina" - reż. Katarzyna Łuczyńska - Fundacja Pantomima

"Ławeczka" oraz "Intrygi Arlekina" to tytuły spektakli, które 6 marca o godz. 19:00 wystawią twórcy zrzeszeni w Fundacji Pantomima. Dwie premiery są owocem pracy grupy pasjonatów oraz entuzjastów pantomimy oraz innych form teatru ruchu.

"Ławeczka" to etiuda opowiadająca o spotkaniach międzyludzkich, nieoczekiwanych reakcjach i nieprzewidzianych zdarzeniach których nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zaplanować. To krótka opowieść o tym jak los i przeznaczenie kierują naszymi drogami często sprawiając, że na naszej ścieżce pojawiają się obcy ludzie z którymi nasze losy zostają na zawsze splecione. Spotkania te, wraz z nieprzewidzianymi reakcjami stają się źródłem wiedzy o Nas samych będąc swoistym lustrem w którym możemy zobaczyć odbicie naszej drugiej, często nieznanej natury.

"Intrygi Arlekina" to etiuda pantomimiczna na pięć osób. Fabuła etiudy została zainspirowana XVIII wieczną arlekinadą, w której postać Arlekina zyskała moc magiczną - między innymi niewidzialność. W bliżej niedookreślonej przestrzeni, przywodzącej na myśl restaurację, Arlekin powołuje do życia: dżentelmena-podrywacza, romantyczną białą damę, naiwną trzpiotkę oraz prostą i zawadiacką kobietę. Wszyscy oni ulegają działaniom i intrygom Arlekina. O tym, co z nich wyniknie, opowiemy nie używając słów.

Fundacja Pantomima powstała w listopadzie 2011 roku we Wrocławiu. Założyła ją grupa pasjonatów, entuzjastów, praktyków oraz teoretyków pantomimy i innych form teatru ruchu, dla których punkt wyjścia stanowi ciało, by wspólnie budować mosty między praktykami i teoretykami oraz z powodzeniem wspierać, inicjować i dokumentować działalność artystyczną, naukową oraz edukacyjną w zakresie swoich pasji.

Misją Fundacji Pantomima jest integracja środowisk artystów oraz teoretyków, które wspólnie inicjować będą działalność artystyczną, naukową oraz edukacyjną na rzecz pantomimy i innych form teatru ruchu.

Dlaczego powstaliśmy ?

Pantomima - jak i pokrewne jej formy teatralne - są wciąż mało znane szerszej publiczności. Często inicjatywy pojedynczych artystów, które mają dużą wartość artystyczną oraz działalność naukowa badaczy teatru, zajmujących się pantomimą i pokrewnymi jej formami teatralnymi, bywają niezauważane i skazane na zapomnienie. Z tego powodu w listopadzie 2011 roku we Wrocławiu grupa pasjonatów, entuzjastów, praktyków oraz teoretyków pantomimy i innych form teatru ruchu, dla których punkt wyjścia stanowi ciało, postanowiła zrzeszyć się pod nazwą "Fundacja Pantomima", by wspólnie budować mosty między praktykami, a teoretykami i z powodzeniem wspierać, inicjować i dokumentować działalność artystyczną, naukową oraz edukacyjną w zakresie swoich pasji.

(-)
Materiał Teatru
6 marca 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia