Opowiedzieć o nie-życiu

"Nasze Miasto" - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr Imka w Warszawie

Najbliższa premiera w warszawskim Teatrze Imka już 7 marca o godz. 19. Teatr zaprezentuje dramat "Nasze Miasto" autorstwa Thorntona Wildera

"Nasze Miasto" Wildera doczekało się skrajnie różnych interpretacji. Przeważnie bywa postrzegane jako pochwała życia „prostych ludzi” w prowincjonalnym miasteczku, ciepła i sentymentalna. Ale z drugiej strony, tuż po wojnie, komunistyczna cenzura zakazała wystawiania tego tekstu w NRD, obawiając się, że może on wywołać falę depresji, a nawet samobójstw. Intuicja cenzorów wydała nam się znacznie ciekawsza i trafniejsza.

Dla nas bohaterowie "Naszego Miasta" są umarłymi, zamkniętymi w pułapce nieśmiertelności. Próbując w teatrze opowiedzieć o swoim życiu, przedstawiają widzom swoje nie-życie. Odtwarzają to, co zapamiętali o świecie, w którym żyli i o ludziach, z którymi go dzielili. Pamięć jednak okazuje się sługą niewiernym: chadza własnymi ścieżkami i zawsze podsuwa im coś innego, niż chcieliby zobaczyć. Wspomnienia nie dają nad sobą zapanować: to, co chcieliby ukryć wychodzi na wierzch, a to co pragnęli wydobyć, wymyka im się.

(-)
Materiały Teatru
4 marca 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia