Opowieść dla młodszych i starszych

"Momo" - reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Teatr Dramatyczny zaprasza na premierę kolejnego spektaklu. Tym razem Agnieszka Korytkowska-Mazur przygotowała wspólnie z aktorami opowieść zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - "Momo". Gościnnie w przedstawieniu wystąpią znani i cenieni tancerze z grupy Fair Play Crew!

"Momo" Michaela Ende to opowieść dla dzieci, młodzieży i rodziców. Dotyka jednego z najważniejszych problemów współczesności - braku czasu. Zapracowani i zajęci swoimi sprawami rodzice rekompensują dzieciom brak rodzinnego ciepła dostatnim życiem. Personifikacją pożeraczy czasu są Szarzy Panowie, przebiegli złodzieje, którzy bezlitośnie odkupują godziny, a nawet minuty życia od dorosłych. Walkę z nimi podejmuje bezdomna dziewczynka - Momo.

- "Momo" to bajka na wskroś współczesna, mimo że pisana kilkadziesiąt lat temu. Odwieczne pytania nie starzeją się. Są takie książki, które brzmią echem przez całe życie. To trochę jakby spełnić marzenie z dzieciństwa i wykorzystać okazję, by powołać do życia świat wyobraźni, którym można podzielić się z innymi. Potrzeba zatrzymania dziecka w sobie i wciągnięcia w tę przygodę innych - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i jednocześnie reżyser spektaklu.

Odtwórczynią roli tytułowej "Momo" jest Natalia Sakowicz, studentka V roku Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W przedstawieniu, oprócz aktorów Teatru Dramatycznego, występują gościnnie także tancerze z grupy Fair Play Crew. "Momo" to ich powrót na scenę przy ul. Elektrycznej. Fair Play Crew to marka kojarzona dziś przede wszystkim z tańcem na najwyższym poziomie, sukcesem i profesjonalizmem. To grupa tancerzy, choreografów i reżyserów, którzy dzięki swojemu talentowi i determinacji mają na koncie realizację prestiżowych projektów teatralnych i medialnych, m.in. te stworzone w Teatrze Dramatycznym: "Morosophus" oraz "Metropolish". Fair Play Crew przyczyniło się do rozwoju tańca nie tylko w Białymstoku, ale także w całym kraju, rozsławiając Białystok jako "polską stolicę tańca".

- "Momo" jest bardzo ciekawą produkcją z racji treści i nie tylko. Jako ekipa Fair Play Crew uwielbiamy tworzyć coś, co wpływa na wyobraźnię widza i taki jest właśnie spektakl "Momo": barwny, zmuszający do refleksji, nie zawsze wesoły, z niesamowitym przekazem. Teatr to magiczne miejsce, do którego miło się wraca. Mówiąc o Teatrze mam na myśli również zespół, który go tworzy. Cieszymy się, że ponownie możemy tu być or not tu być - mówi Cezary Krukowski z Fair Play Crew.

Niespodzianką, którą Teatr przygotował z okazji premiery "Momo", są dwie gry nawiązujące do tematyki spektaklu. Widzowie, którzy pojawią się w siedzibie instytucji, będą mogli zakupić grę "Momo. Kto pierwszy, ten gorszy". To okazja do zabawy dla tych, którzy niekoniecznie chcą być pierwsi na mecie. Druga propozycja dla widzów to "Momo/Memo" z postaciami głównych bohaterów spektaklu.

Najbliższa okazja, aby obejrzeć spektakl już w sobotę 23 listopada, o godz. 16.00. Kolejne otwarte przedstawienia odbędą się 24 listopada (godz. 16.00) oraz 7 i 8 grudnia (godz. 15.00). Bilety w cenie 25 zł (normalny) oraz 20 zł (ulgowy) dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

(-)
Materiał Teatru
21 listopada 2013

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia