Opowieść liryczna, lekka i szalona

"Pan Tobiasz i książki" - reż. Ewa Piotrowska - Teatr Animacji w Poznaniu

16 września w Teatrze Animacji, pod nową dyrekcją Piotra Klimka, odbędzie się pierwsza premiera nowego sezonu - "Pan Tobiasz i książki" Maliny Prześlugi w reż. Ewy Piotrowskiej. Spektakl inspirowany jest oskarową animacją "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore".

Pan Tobiasz jest zwyczajnym księgowym. Cały jego świat składa się z cyfr wpisywanych w równe rzędy kolumn. Choć jego życie jest przez to nudne i smutne, pan Tobiasz po prostu sumiennie wykonuje powierzoną mu pracę. Czegoś mu jednak brak Jakby o czymś zapomniał Za czymś tęsknił

Nagle, zupełnie niespodziewanie, pan Tobiasz trafia do magicznej Krainy Książek. Słowa żyją tu własnym życiem, opasłe księgi fruwają między półkami, a opowieści zmyślają się same. Księgowy musi teraz zamienić liczydło na pióro, ale czy sprawdzi się w nowej roli? Czy świat, w którym króluje wyobraźnia, świat pełen bajek, baśni i literatury stanie się jego światem? A może właśnie w nim odnajdzie zagubione gdzieś po drodze szczęście?

Liryczna, lekka, momentami szalona opowieść o księgowym wśród latających książek snuje się prawie bez słów. Twórcy zdecydowali się opowiedzieć o magii czytania tylko za pomocą obrazów i dźwięków, bo słowo w książce broni się samo. "Pan Tobiasz i książki" to spektakl dla dużych i małych, dla tych, którzy już kochają czytać i tych, którzy dopiero się czytać nauczą.

(-)
Materiał Teatru
7 września 2017
Portrety
Ewa Piotrowska

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia