Opowieść o czwórce przyjaciół

„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Pavla Rankova - reż. Tomasz Gawron - Teatr - Solskiego w Tarnowie i Fundacja ze Stali

13 marca odbędzie się spotkanie z Pavlem Rankovem, autorem powieści „Zdarzyło się pierwszego września" oraz z Tomaszem Grabińskim, tłumaczem – laureatami Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus".

Rozmowa zaplanowana jest bezpośrednio po prezentacji spektaklu, który powstał na podstawie powieści. Początek w niedzielę o godz. 18.00.

„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Pavla Rankova to fabularna opowieść o czwórce przyjaciół, żyjących gdzieś w centrum Europy i marzących o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. 1 września 1938 roku na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd oraz Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki Márii.

Nikt z naszych bohaterów nawet nie przypuszcza, że przez kolejnych trzydzieści lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki.

Trailer: https://youtu.be/Oy2d5GpMhf8
Polska prapremiera odbyła się 20 listopada 2021 roku. Koprodukcja Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie z Fundacją ze Stali.

Pavol Rankov jest jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Polscy czytelnicy prócz „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" znają także jego inne powieści takie jak: „Matki" czy „Legenda o języku".

Tomasz Grabiński tłumaczy z języków czeskiego i słowackiego. W latach 2009-2014 był wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz II sekretarzem Ambasady RP w Słowacji. Obecnie kieruje Miejską Biblioteką Publiczną w Kamiennej Górze.

Małgorzata Grabara
Materiał Teatru
10 marca 2022
Portrety
Tomasz Gawron

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...