Opowieść o kobietach w każdym wieku

"Wszystko o kobietach" - reż: Tomasz Obara - Teatr Capitol

W warszawskim teatrze Capitol trzy aktorki zdradzają publiczności wszystko, co wiedzą o kobietach. Na podstawie tekstu Miro Gavrana Tomasz Obara przygotował słodko-gorzką komedię

Trzy aktorki: Dorota Deląg, Magdalena Nieć i Daria Widawska wcielają się w postacie kilkunastu kobiet. Różni je wiek, stan cywilny, sytuacja zawodowa i perypetie życia osobistego. Wydaje się, że są to odrębne życiorysy, ale szybko można się zorientować, że wszystkie w jakiś sposób, w pewnym stopniu się łączą.

Trzydziestoparoletnia kobieta, która niedawno wyprowadziła się od matki chcącej władać jej życiem, a obecnie będąca pod wpływem pseudoprzyjaciółki zalewa łazienkę sąsiadki przeżywającej 60 urodziny. W innej scenie elegancka kobieta, oczekuje na swoje skłócone córki. W kolejnej trzy koleżanki pracujące w firmie - plotkary i hipokrytki chcą awansować. Małe dziewczynki przygotowują w przedszkolu przedstawienie. Jedna z nich płacze, bo mama kolejny raz nie przyszła na jej występ. Są też emerytki w domu spokojnej starości. W te i jeszcze kilka innych ról wcielają się tylko trzy aktorki.

Trzeba jasno napisać, że spektakl jest opowieścią o kobietach w każdym wieku, od pieluchy do starości i zawiera dużą dawkę humoru. Tytuł "Wszystko o kobietach" ma tu szerokie znacznie. Ukazane są bowiem potrzeby pań takie jak: miłość, bycia kochaną i darzenie uczuciem drugiej osoby, ale również dawania i dostawania upominków etc.. Te potrzeby łączą wszystkie te kobiety. Często ich pragnienia sprowadzają się do mężczyzny - już małe dziewczynki marzą o małżeństwie, dojrzałe kobiety, mężatki czy samotne - zawsze potrzebują faceta. Nawet emerytki potrafią się zakochać w mężczyźnie i bić się o niego. Czasami pojawia się obraz famme fatale, która wykorzystuje swoją kobiecość do zmanipulowania mężczyzną. Kobiety silne, władcze, przebojowe, bojaźliwe czy wrażliwe - prawie wszystkie oblicza niewiast można obejrzeć w tym spektaklu.

Dialogi są bardzo śmieszne, często są to utarte slogany, które wszyscy znają. Kobiety dotykają intymnej sfery, spraw damsko-męskich i odsłaniają stereotypowe myślenie na ten temat, a publiczność śmieje się do rozpuku. Czy są to tylko stereotypy, czy może w każdym znajduje się ziarenko prawdy?

Trzy dobre aktorki, które wcielają się w różne postaci. Kilka zupełnie obcych sobie kobiet, z pozoru niezależne historie przeplatają się na zmianę, ale widz spokojnie może się odnaleźć w wydarzeniach.

Kreacje aktorskie wyśmienite. Wszystkie aktorki pokazały, że potrafią w jednym spektaklu zagrać kilka bohaterek. Najbardziej wiarygodna za każdym razem była Dorota Deląg - począwszy od rozkosznego malucha, który pozjadał wszystkie rozumy i wie najlepiej poprzez wyrafinowaną kobietę sukcesu, bezradną poniżaną kobietę po uroczą staruszkę z ciętą ripostą. Dorota Deląg przedstawiła wachlarz swoich możliwości, pokazała swój talent i swoje umiejętności.

Kostiumy, są wykonane współcześnie i dzięki temu są bardzo różne, a zarazem trafnie dobrane do sytuacji, tak aby charakteryzowały postać. Fenomenem było tempo przebieranie się aktorek, wcielania się w bohaterki. Czasami niemal na oczach publiczności stawały się kimś zupełnie innym.

Lekka komedia świetnie spełniająca warunki gatunku. Można trochę spojrzeć z przymrużeniem oka na treści prezentowane w spektaklu. Jednak tytuł sztuki "Wszystko o kobietach" jest przekorny. Owszem, aktorki, tym bardziej jako kobiety, mogły o płci pięknej powiedzieć wiele, szczególnie gestem i zachowaniem, ale czy można wiedzieć wszystko o kobietach?

Katarzyna Wojciechowska
Stacjakultura.pl
11 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...