Opowieść o wartości życia

"Oskar i Pani Róża" - reż. Ewa Piotrowska - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

23 maja o godz. 10 transmisja na żywo spektaklu "Oskar i pani Róża". Łódź po raz pierwszy bierze udział w nowatorskim projekcie TVP, który ma na celu urozmaicenie szkolnych zajęć, edukację artystyczną i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców.

Akcja "Internetowy Teatr TVP dla szkół" to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Pilotażowo Telewizja Polska transmitowała "Czarnoksiężnika z krainy Oz" z Teatru im. Słowackiego w Krakowie do 100 szkół. Po sukcesie tego przedsięwzięcia transmisje odbyły się również w Katowicach, Płocku, Lublinie, Kielcach, Białymstoku, Gdańsku, Rzeszowie i innych miastach Polski.

Do współpracy został zaproszony Teatr Pinokio w Łodzi, który zaprezentuje "Oskara i panią Różę" w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Spektakl to niezwykła opowieść o wartości życia i o tym, co w nim najważniejsze. Wykorzystując potencjał aktorski zespołu Teatru Pinokio, reżyserka ukazała trudne relacje, które zachodzą między Oskarem, jego rodziną i otoczeniem w obliczu nieuleczalnej choroby. "Oskar i pani Róża" to bardzo delikatne i subtelne przedstawienie, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 10 roku życia.

Odbiorcą projektu Telewizji Polskiej są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Pokazy są bezpłatne dla uczestniczących szkół. Do udziału w projekcie typowane są kolejne placówki szkolno-wychowawcze, a do współpracy zapraszane najlepsze teatry w całej Polsce, które bardzo często angażują się w telewizyjne przedsięwzięcie non profit. Zaproponowany repertuar obejmie nie tylko kanon lektur szkolnych, ale także adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej spełniające funkcje edukacyjne. W projekt zaangażowany jest Łódzki Oddział Terenowy TVP, który transmitować będzie spektakl grany przez Teatr Pinokio.

(-)
Materiał Teatru
20 maja 2014

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia