Opublikowano trzy teksty finałowe

1. Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Na stronie Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza opublikowano trzy teksty finałowe I edycji Konkursu, organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach.

Nagroda Różewicza - teksty finałowe już na www.nagrodarozewicza.pl

Sztuki wyróżnione przez Kapitułę Nagrody to teksty, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy teatrów, reżyserzy, ale także wszyscy uczestnicy życia teatralnego. Udostępniamy je na stronie Konkursu, którą w kolejnych latach będziemy rozbudowywać tworząc ogólnodostępną bazę sztuk nagrodzonych i wyróżnionych. Wkrótce, zgodnie z zapowiedzią opublikujemy je drukiem w zeszytach pokonkursowych. – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Nagrodzony „Feblik" Małgorzaty Maciejewskiej to tekst innowacyjny językowo, zaskakujący, oryginalny. Tworzy obraz tajemniczego, quasi-wiejskiego świata, w którym główna bohaterka dokonuje zaskakującej transformacji.

„mama ma szorstkie ręce" Jolanty Fainstein to poetycki, melancholijny obraz „rodziny w bloku", skupiony na postaci matki. Kobiecość, męskość, więzy rodzinne, normy społeczne – wszystko przedstawione i opisane językiem nieoczywistym, zabawnym i smutnym jednocześnie.
„XYZ" Krzysztofa Szekalskiego – tekst dramatu rozpoznaje i precyzyjnie nazywa lęki i cierpienie, które spowodowała wojna w Ukrainie – zarówno u jej mieszkańców, bezpośrednio dotkniętych konfliktem, jak i w nas samych, sąsiadach, dzielących granicę z Ukrainą. Powstał przejmujący teatralny obraz kruchości i iluzoryczności ludzkiej egzystencji.

Teksty dostępne są na stronie https://nagrodarozewicza.pl/baza-sztuk-nagrodzonych/.

Sandra Staletowicz
Teatr Miejski w Gliwicach
29 listopada 2022

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia