Opuść dom i zanurz się w nieznanym

"Jaś i Małgosia" - reż. Włodzimierz Nurkowski - Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Filharmonia Warmińsko-Mazurska przygotowała przed Dniem Dziecka premierę familijnej opery Engelberta Humperdincka "Jaś i Małgosia". Według twórców jest to pierwsze przedstawienie operowe zrealizowane w całości w Olsztynie.

Twórcy przedstawienia zachęcali widzów do udziału w zaplanowanej na 29 maja premierze podczas konferencji prasowej, która odbyła się w sobotę na ul. Jasia i Małgosi na olsztyńskich Jarotach.

Reżyser widowiska Włodzimierz Nurkowski powiedział PAP, że będzie ono atrakcyjne dla każdego, niezależnie od wieku. Słuchaczy ma zauroczyć klimat baśni i bogata instrumentalnie, dość trudna muzyka, w której słychać wpływy Ryszarda Wagnera.

Jego zdaniem, opowiadana ze sceny historia - mimo wielu akcentów humorystycznych - jest poważna i pozbawiona infantylizowania. - To jest opowieść o tym, że trzeba w pewnym momencie opuścić dom rodzinny, zanurzyć się w jakimś lesie - czyli wejść w dorosły świat i pokonać smoka albo czarownicę, żeby wyzwolić się ze strachu - mówił.

Jak przypomniał Piotr Reszczyński z biura promocji filharmonii, w poprzednich sezonach olsztyńska publiczność mogła obejrzeć "Toscę" z solistami z Hiszpanii oraz "Traviatę" z Teatru Muzycznego w Królewcu. Jednak "Jaś i Małgosia" będzie pierwszą operą zrealizowaną w całości w Olsztynie - "od scenografii po elementy kostiumów".

Dyrektor filharmonii Piotr Sułkowski powiedział PAP, że chciałby, żeby w każdym kolejnym sezonie - jeśli pozwolą na to finanse - powstawało w Olsztynie jedno przedstawienie operowe. - Już po kilku próbach widzimy, że publiczność tego oczekuje - powiedział.

Większość solistów "Jasia i Małgosi" to studenci wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, dla niektórych będzie to debiut sceniczny. W rolę Jasia wcieli się Barbara Gąsienica-Giewont (sopran), a Małgosi - Katarzyna Sobek (sopran). Wystąpią również: Aleksandra Opała-Wójcik (mezzosopran) - czarownica, Małgorzata Ratajczak (mezzosopran) - matka, Michał Kutnik (baryton) - ojciec i Aleksandra Niedźwiedź (sopran) - wróżka.

Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra symfoniczna filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego oraz grupy taneczne, w tym uczniowie olsztyńskiej szkoły muzycznej.

Napisana w 1893 roku opera "Jaś i Małgosia" jest najbardziej znanym dziełem niemieckiego kompozytora Engelberta Humperdincka (1854-1921). Libretto na motywach baśni braci Grimm sporządziła siostra kompozytora. Dzieło zdobyło niezwykłą popularność i jest wystawiane przez większość teatrów operowych na całym świecie.

(-)
(PAP)
26 maja 2014

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia