"Oratorium Dance Project" wydarzeniem kulturalnym 2011 roku

Teatr Chorea w Łodzi

"Oratorium Dance Project" Teatru Chorea zostało uznane przez czytelników łódzkiej "Gazety Wyborczej", widzów TV Toya oraz internautów za najważniejsze wydarzenie kulturalne 2011 roku w Łodzi

Uroczysta gala finałowa plebiscytu "Energia Kultury", którą uświetnił koncert Gaby Kulki z zespołem, odbyła się w piątek wieczorem w łódzkim klubie Wytwórnia. Nagrodę - instalację w postaci tzw. kołyski Newtona, w której jedna kulka wykonana jest ze złota - odebrał Tomasz Rodowicz, dyrektor i założyciel Stowarzyszenia Teatralnego Chorea.

"Oratorium Dance Project" to międzynarodowy projekt artystyczno-edukacyjny na 200-osobową grupę artystów - zarówno zawodowców i amatorów. Na potrzeby projektu powstało oratorium skomponowane przez Macieja Maciaszka oraz Tomasza Krzyżanowskiego na orkiestrę symfoniczną i ponad 100 osobowy chór. Wykorzystano w nim specjalnie zaaranżowane pieśni antycznej Grecji. Autorem choreografii widowiska był amerykański choreograf Robert M. Hayden.

W tym roku jury plebiscytu "Energia Kultury" po raz pierwszy przyznało również nagrodę dla człowieka szczególnie zasłużonego dla łódzkiej kultury. Otrzymał ją dyrektor Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, Andrzej Wendland.

Jest on organizatorem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych "Tansman". Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim od 1996 roku, a jego celem jest promowanie młodych, wyróżniających się muzyków i kompozytorów oraz popularyzacja muzyki wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana. W konkursie brali już udział m.in. wiolonczeliści, skrzypkowie, gitarzyści i kompozytorzy z ponad 50 krajów. Tegoroczna, dziewiąta już edycja imprezy odbędzie sie w listopadzie. Artyści walczyć będą o Grand Prix w wysokości 12 tys. euro.

W tegorocznej edycji plebiscytu do głównej nagrody nominowanych było 12 wydarzeń z 2011 roku m.in. koncerty "The Wall" Rogera Watersa oraz Sade w Atlas Arenie, koncert Garricka Ohlssona na Rubinstein Piano Festivalu, premiera "Słowa" Kaja Munka w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Jaracza, Dzień Bałkański na Targowa Street Film & Music Festival oraz występ gruzińskiego chóru Rustavi na Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.

(-)
PAP
23 stycznia 2012

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia