Orędzie

Światowy Dzień Lalkarstwa - 21 marca

Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA z radością prezentuje Przesłanie z okazji Światowego Dnia Teatru Lalek 2013. W tym roku poprosiliśmy o tę uroczystą wypowiedź sławnego włoskiego muzyka, Maestra Roberta De Simóne, który jest także autorem książek, reżyserem i wybitnym znawcą tradycyjnego neapolitańskiego teatru guaratelle oraz postaci Pulcinelli.

Nasz wybór to pokłosie wizyty w Rzymie i Neapolu, dokąd wybraliśmy się razem z Dadi Pudumjee na zaproszenie włoskiej sekcji UNIMY. Podczas owej wizyty trafiliśmy także do miasteczka Acerra, miejsca narodzin Pulcinelli, gdzie uhonorowano nas tytułem Ambasadorów Museo di Pulchinella. Za to niezwykłe wyróżnienie, będące dla nas prawdziwym zaszczytem, składamy serdeczne podziękowania dyrektorowi i pracownikom tego prestiżowego muzeum.

Wszyscy doskonale wiemy, jak ogromy wpływ na świat teatru lalek miała postać Pulcinelli, w tym również stopniowa ewolucja jego wyglądu, przybierającego różne formy zależnie od kraju i kultury. Przesłanie Maestra De Simóne, docierające do samego serca jego własnej neapolitańskiej tradycji, pozwoli nam przyjrzeć się temu zjawisku znacznie bliżej, a także zrozumieć, jak ważną rolę w twórczości każdego mistrza sztuki lalkarskiej odgrywa rytm i muzyka.

Sztuka, którą uprawiamy, jest wyjątkowa i wciąż się rozwija. Zatem uczcijmy ją 21 marca 2013 roku! Musimy jednak pamiętać przy tym, że niektóre tradycyjne formy lalkarskie są zagrożone wyginięciem, dlatego wymagają wzmożonej ochrony. I tu za przykład godny naśladowania powinniśmy wziąć właśnie Neapol, gdzie przekazywanie tradycji pomiędzy mistrzami i adeptami sztuki lalkarskiej przebiega w ożywczej atmosferze wzajemnego szacunku i inspiracji już od ponad 500 lat.

Jacques Trudeau
Sekretarz Generalny UNIMA
Przekład - Zofia Szachnowska-Olesiejuk

(-)
(PAP)
21 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia