Orientalny talent show

Święto wiosny, czyli chiński Nowy Rok w Grotesce

Według chińskiego kalendarza ten rok będzie Rokiem Smoka. By uczcić to wydarzenie, krakowski "przyjaciel smoków" - Teatr Groteska, zaprosił zespoły Xinmin Orchestra i Shen Yang Acrobat Group do celebracji Święta Wiosny - chińskiego Nowego Roku

Grupa akrobatyczna oraz zespół zajmujący się uwspółcześnioną interpretacją klasycznej muzyki chińskiej dali pokaz prawdziwej perfekcji stylu, opanowania ciała i techniki oraz… kiczu. Spektakl to lekki, nieco rewiowo-estradowy show, który formą przypominał współczesny program wyłaniania talentów. Naprzemiennie muzycy i akrobaci prezentowali swoje umiejętności w rytm żywej, dynamicznej muzyki chińskiej. Ale jakie to były umiejętności! Akrobatyka łamiąca niemal prawa fizyczne i fizjologiczne, rozrywkowe sztuczki o niewiarygodnej gibkości i giętkości oraz grupowe jak i solowe wystąpienia muzyczne na instrumentach o obcych i niespotykanych kształtach oraz dźwiękach. Wszystkie te elementy dostarczały widzom, niezależnie od wieku, radości i uśmiechu. Głównym celem tych parateatralnych wystąpień była bowiem rozrywka, mniej artystyczne uniesienia.

Najciekawsze były z pewnością pokazy akrobatyczne wymykające się jakimkolwiek polskim standardom. Perfekcyjne wyszkolenie techniczne artystów, robiące ogromne wrażenie na widzach, miało charakter sztuki cyrkowej, nieco wręcz rewiowej. Podobnie prezentowały się występy muzyczne – gra na orientalnych instrumentach z pewnością wymaga nie lada umiejętności, jednak uwspółcześnione wersje chińskiej muzyki ludowej mieszały się tu miejscami z rytmami przypominającymi „swojskie” disco. „Święto wiosny” to show-konglomerat: nieco orientalnej ludowości, tradycji chińskiego teatru, rewii i wspaniałego przygotowania technicznego. Kolejne prezentacje ani nie podnosiły temperatury emocji, ani na chwilę ich nie obniżały – była to godzina prawdziwej rozrywki i dziecięcej radości z autentycznym zachwytem nad możliwościami ludzkiego ciała. Chińska tradycja, która zawitała w Grotesce, sugeruje, że będzie to owocny i radosny rok.

Święto wiosny, czyli chiński Nowy Rok w Grotesce : Xinmin Orchestra i Shen Yang Acrobat Group

Magdalena Urbańska
Dziennik Teatralny Kraków
7 lutego 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia