"Orszak Dionizosa"

Wystawa w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum"

15 kwietnia (piątek) o godzinie 18.00 w Galerii "Ateneum" przy ul. 3 Maja 25 odbędzie się wernisaż wystawy grafik Rafała Pawlika "Orszak Dionizosa". To praca dyplomowa młodego artysty zrealizowana na studiach niestacjonarnych pierwszego stopnia Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na kierunku grafika i obroniona w grudniu 2010

Na cykl „Orszak Dionizosa” składa się 10 wielkoformatowych grafik wykonanych głównie techniką sitodruku, ale również technikami własnymi - wklęsłodrukiem z pleksi, użyciem sprayu oraz różnego rodzaju szablonów. Prace te, umieszczone blisko siebie, są jakby „połączone” poprzez poszczególne elementy graficzne, przez co tworzą ciąg, czy bardziej precyzyjnie – „korowód” obrazów. Każda grafika jest jednocześnie samodzielnym, odrębnym dziełem, które może zaistnieć w innej przestrzeni. Dyplomowy cykl uzupełniają grafiki będące wariacjami na temat prac z „korowodu”.

Treścią grafik Rafała Pawlika jest nie tyle plastyczna prezentacja dionizyjskich mitów, ile raczej odwołanie się do symboliki wiecznego „teraz” (bo zanikło poczucie upływu czasu) i ciągłego odradzania się (śmierć jest końcem, ale też początkiem drogi).

Wystawę będzie można oglądać w Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” do 15 maja.

(-)
Materiały Teatru
15 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia