Osiem spektakli w nurcie głównym

23. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Osiem spektakli z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski zostanie pokazanych w nurcie głównym 23. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 26 lipca - 4 sierpnia w Gdańsku.


O wydarzeniach głównego nurtu tegorocznego festiwalu poinformowała w piątek rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Magdalena Hajdysz.

Festiwal Szekspirowski zainauguruje polska adaptacja "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku, której premiera będzie miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na miesiąc przed festiwalem 28 czerwca.

- Nowością na tegorocznym festiwalu będzie wykroczenie poza teksty Williama Szekspira. W programie pojawią się spektakle oparte o sztuki autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi - jak "Rycerz Ognistego Pieprzu" Francisa Beaumonta - oraz o współczesne teksty inspirowane sztukami Szekspira - jak "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" Toma Stopparda" - wyjaśniła Hajdysz.

"Rycerza Ognistego Pieprzu" wystawi Cheek by Jowl i the Moscow Pushkin Drama Theatre (Wielka Brytania/Rosja - przedstawienie będzie grane w języku rosyjskim), a spektakl "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" z udziałem zespołu The Tiger Lillies to dzieło Arad Chamber Theatre (Węgry/Rumunia/Wielka Brytania).

Dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego Jerzy Limon chciałby, aby nurt "Współcześni Szekspirowi" był obecny na dłużej w programie festiwalu. Jego zdaniem, jest to mało znany teatr, w Polsce prawie nie grany.

- W teatrach na świecie powstaje wiele ciekawych przedstawień na podstawie tragedii zemsty elżbietańskiej z epoki króla Jakuba. Grywane są sztuki Johna Webstera czy Thomasa Middletona. Epoka elżbietańska była czasem niezwykłego rozwoju teatru w różnych krajach - w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech - nie tylko w Anglii. I choć Szekspir przyćmił wszystkich innych autorów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co on, różne ciekawe rzeczy pisano zarówno w jego ojczyźnie, jak i poza jej granicami. Nurt "Współcześni Szekspirowi" zrodził się z chęci pokazania również tych innych, historycznie ważnych zjawisk teatralnych, co pozwoli dokładniej nakreślić charakter epoki, pokazać szersze spektrum tych czasów - podkreślił, cytowany w komunikacie prasowym, Limon.

W nurcie głównym Festiwalu Szekspirowskiego 2019 zobaczymy ponadto: "Lady Makbet" - imPerfect Dancers (Włochy), "Romea i Julię" - Yerevan State Chamber Theatre (Armenia), "Tytusa Andronikusa" - Teatu Młodych z Zagrzebia (Chorwacja), "Rzym" - na podstawie "Koriolana", "Juliusza Cezara" oraz "Antoniusza i Kleopatry" Szekspira - Deutsches Theater z Berlina (Niemcy) oraz "Uncle Maroye Re-Examined" - koprodukcję House of Marin Drzić, Marin Drzić Theatre i Midsummer Scene (Chorwacja/Wielka Brytania).

Festiwal Szekspirowski ma też w swoim programie alternatywny nurt SzekspirOFF, odbywający się w formule konkursowej. W tym roku jest on częścią projektu "Shaking the Walls" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

- Tematem przewodnim SzekspirOFF 2019 jest więc artystyczna interpretacja podziałów, granic, murów - społecznych, ekonomicznych, wyznaniowych i innych - wyrastających między ludźmi na całym świecie - poinformowała Hajdysz.

Kierownikiem artystycznym SzekspirOFF jest Krzysztof Grabowski. Spektakle w tym konkursie oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: Ewelina Marciniak, Paweł Łysak i Paweł Szkotak.

W trakcie Festiwalu Szekspirowskiego prezentowane będą również polskie adaptacje sztuk Szekspira w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. Integralną częścią festiwalu będzie też Letnia Akademia Szekspirowska tj. warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.

Robert Pietrzak
Kurier PAP
27 maja 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia