Osiemnaście gniewnych przedstawień

28. Festiwal Szkół Teatralnych

Prof. Andrzej Bednarek, prorektor PWSFTViT w Łodzi, prof. Krzysztof Globisz, prorektor PWST w Krakowie, i prof. Andrzej Strzelecki, rektor AT w Warszawie, wspólnie otworzyli wczoraj w Łodzi XXVIII Festiwal Szkół Teatralnych. Do 14 maja będziemy świadkami młodzieńczego aktorskiego szaleństwa, ambicji, nadziei i popisu umiejętności.

Na inaugurację, w studiu filmowym PWSFTViT, obejrzeliśmy inscenizację "Dwunastu gniewnych ludzi" Reginalda Rose\'a, w reżyserii Redbada Klynstry, a przygotowaną przez dyplomantów wydziału zamiejscowego krakowskiej szkoły we Wrocławiu. Tekst, który pamiętamy z wybitnego filmu Sidneya Lumeta z 1957 roku (m.in. z Henrym Fondą w obsadzie), wymaga wielkich i raczej doświadczonych aktorów, ale młodym artystom z Wrocławia udało się stworzyć rzetelne przedstawienie. Czy jednak statyczna rzeczywistość pokoju, w którym są zamknięci ławnicy (aktorzy mają do dyspozycji jedynie dwanaście krzeseł, tablicę, kredę, wentylator, dystrybutor z wodą mineralną oraz parę rekwizytów), pozwoliła studentom "wygrać" się i zaprezentować szeroki wachlarz możliwości, mam uzasadnione wątpliwości. 

Wczoraj festiwalowa widownia - która za swoją otwartość, entuzjazm i serdeczny stosunek do wszystkich wydarzeń zasługuje na oddzielne opowiadanie - miała jeszcze okazję zobaczyć kolegów z krakowskiej szkoły w "Sonacie b", według "Sonaty Belzebuba" Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reż. Andrzeja Dziuka i "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha w reż. Agnieszki Glińskiej z kilkoma interesującymi rolami (Marcin Januszkiewicz, Weronika Nockowska, Natalia Rybicka).

Gospodarze rozpoczęli od filmowego "Raskolnikowa" (egzamin końcowy z przedmiotu: rola filmowa) oraz świetnego, energetycznego przedstawienia "Zmierzch" Izaaka Babla w reż. Mariusza Grzegorzka, w którym bardzo dobrze wypadają wszyscy uczestnicy. W ogóle łódzka szkoła ma w tym roku silną reprezentację, udane dyplomy i jej reprezentanci należą z pewnością do faworytów tegorocznego festiwalu.

Dziś kolejne zdarzenia: "Chopin w Ameryce" (AT Warszawa), "Za chwilę" (PWST Wrocław), "Giganci z gór" (PWST Kraków) i "Plastelina" (PWSFTViT Łódź).

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
12 maja 2010

Książka tygodnia

Trojanki Jana Klaty
Wydawnictwo Universitas
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia