Osiemnaście gniewnych przedstawień

28. Festiwal Szkół Teatralnych

Prof. Andrzej Bednarek, prorektor PWSFTViT w Łodzi, prof. Krzysztof Globisz, prorektor PWST w Krakowie, i prof. Andrzej Strzelecki, rektor AT w Warszawie, wspólnie otworzyli wczoraj w Łodzi XXVIII Festiwal Szkół Teatralnych. Do 14 maja będziemy świadkami młodzieńczego aktorskiego szaleństwa, ambicji, nadziei i popisu umiejętności.

Na inaugurację, w studiu filmowym PWSFTViT, obejrzeliśmy inscenizację "Dwunastu gniewnych ludzi" Reginalda Rose\'a, w reżyserii Redbada Klynstry, a przygotowaną przez dyplomantów wydziału zamiejscowego krakowskiej szkoły we Wrocławiu. Tekst, który pamiętamy z wybitnego filmu Sidneya Lumeta z 1957 roku (m.in. z Henrym Fondą w obsadzie), wymaga wielkich i raczej doświadczonych aktorów, ale młodym artystom z Wrocławia udało się stworzyć rzetelne przedstawienie. Czy jednak statyczna rzeczywistość pokoju, w którym są zamknięci ławnicy (aktorzy mają do dyspozycji jedynie dwanaście krzeseł, tablicę, kredę, wentylator, dystrybutor z wodą mineralną oraz parę rekwizytów), pozwoliła studentom "wygrać" się i zaprezentować szeroki wachlarz możliwości, mam uzasadnione wątpliwości. 

Wczoraj festiwalowa widownia - która za swoją otwartość, entuzjazm i serdeczny stosunek do wszystkich wydarzeń zasługuje na oddzielne opowiadanie - miała jeszcze okazję zobaczyć kolegów z krakowskiej szkoły w "Sonacie b", według "Sonaty Belzebuba" Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reż. Andrzeja Dziuka i "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha w reż. Agnieszki Glińskiej z kilkoma interesującymi rolami (Marcin Januszkiewicz, Weronika Nockowska, Natalia Rybicka).

Gospodarze rozpoczęli od filmowego "Raskolnikowa" (egzamin końcowy z przedmiotu: rola filmowa) oraz świetnego, energetycznego przedstawienia "Zmierzch" Izaaka Babla w reż. Mariusza Grzegorzka, w którym bardzo dobrze wypadają wszyscy uczestnicy. W ogóle łódzka szkoła ma w tym roku silną reprezentację, udane dyplomy i jej reprezentanci należą z pewnością do faworytów tegorocznego festiwalu.

Dziś kolejne zdarzenia: "Chopin w Ameryce" (AT Warszawa), "Za chwilę" (PWST Wrocław), "Giganci z gór" (PWST Kraków) i "Plastelina" (PWSFTViT Łódź).

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
12 maja 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki