Osjan i Daisuke Yoshimoto w Instytucie Grotowskiego

spektakl "Ruiny ciała" w wykonaniu tancerzy but

Instytut im. Grotowskiego zaprasza na spektakl \'Ruiny ciała\' Daisuke Yoshimoto, jednego z najwybitniejszych tancerzy but, z towarzyszeniem muzyków: Radosława Nowakowskiego i Jacka Ostaszewskiego oraz na koncert zespołu OSJAN, przygotowany z okazji 40-lecie istnienia zespołu

18 września (sobota), godz. 18:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Ruiny ciała (Ruins of the Body) - spektakl but w wykonaniu Daisuke Yoshimoto (Japonia) z towarzyszeniem muzyków Radosława Nowakowskiego i Jacka Ostaszewskiego (Osjan)

godz. 19:00
Po prostu - koncert zespołu Osjan w 40-lecie istnienia

Ruiny ciała (Ruins of the Body) to najnowszy spektakl Daisuke Yoshimoto, którego premiera światowa miała miejsce w 2008 roku w Gdańsku. Posługując się metaforą nagiego ciała jako wciąż przeobrażającego się krajobrazu, Yoshimoto zmienia swoją postać, ukazując kruchość życia. Mówi się, że artysta "tańcząc, wyraża przeżyte śmierci () pamięta doświadczenie rytuałów pogrzebowych, głęboko ukrytych w ciele człowieka" /Kazutaka Nagi/. Spektakle Yoshimoto to niezapomniane widowiska wprowadzające widza w świat na pograniczu nocy i dnia, na granicy życia i śmierci. Zaskakują nie tylko organicznością ruchu, ale także malarskością i niespotykanym połączeniem elementów kultury Wschodu i Zachodu.

,Powstały na początku lat 70-tych zespół Osjan to legenda "polskiej muzyki świata". Jego założycielami i pierwszymi członkami byli Jacek Ostaszewski (flety proste) oraz Marek Jackowski (gitara). Po odejściu Marka Jackowskiego skład zespołu ulegał częstym zmianom, co zaowocowało m.in. współpracą z Donem Cherry i Tomaszem Stańko; ostatecznie zespół uformował się na przełomie lat 70. i 80. Poza liderem Osjana tworzyli odtąd: Wojciech Waglewski (gitara), Milo Kurtis (instrumenty perkusyjne) oraz Radosław Nowakowski (bębny). Dziś (już bez Kurtisa) grupa koncertuje okazjonalnie, wciąż jednak każdy swój występ traktując jak święto.

Prezentowany w Instytucie Grotowskiego koncert grupy Osjan wpleciony jest w ciąg wydarzeń przypominających o trwającej już cztery dekady twórczej drodze Osjana i jego założycieli. Wydarzenia zorganizowane z okazji 40-lecia grupy uświetniają znakomici goście zaprzyjaźnieni z Osjanem - tym razem będzie to japoński mistrz awangardowego tańca but, Daisuke Yoshimoto, który pokaże spektakl Ruiny ciała z towarzyszeniem muzyki napisanej przez Jacka Ostaszewskiego specjalnie do tego przedstawienia. To kolejne już artystyczne spotkanie Ostaszewskiego i Daisuke podyktowane jest potrzebą pogłębienia artystycznej więzi między mistrzami obu gatunków. Całość wydarzenia stanowi fuzję tańca but oraz muzyki "świata".

Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl
Bilety na koncert: 15 zł studenckie, 20 zł normalne.
Bilety na koncert oraz spektakl Ruiny ciała: 20 zł studenckie, 25 zł normalne.
Nie ma możliwości kupienia biletu na sam spektakl.
Rezerwacja i sprzedaż biletów: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 344 53 20
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
19-21 września
17:00-21:00
Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Sesja warsztatowa tańca but prowadzona przez Daisuke Yoshimoto
Informacje i zapisy: justyna@grotowski-institute.art.pl
Koszt sesji: 200 zł

19-21 września
21:00
Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Kobiety but - cykl pokazów tańca but
Wystąpią: Kei Ishikawa, Justyna, Jan-Krukowska, Marlene Jöbstl, kuklara karada, Irena Lipińska, Ritsuko, Takahashi (każdego dnia swoje prace zaprezentują dwie osoby)

Wstęp wolny

(-)
Materiał nadesłany
7 września 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia