Osobisty film Wilka

Szczecin Film Festival 2021 - 13-18 października 2021

Pokazem filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego rozpoczął się oficjalnie Szczecin Film Festival w jesiennej odsłonie.


Mariusz Wilczyński to artysta, o którym jest ostatnio głośno za sprawą jego pełnometrażowej animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta". W swym obrazie Wilczyński zabiera nas w intymną podróż po świecie pamięci, sentymentów i wspomnień. Podążamy więc za nim, by powrócić do świata, którego już nie ma i wraz z autorem stworzyć mapę jego pamięci i wspomnień. Nad swoim filmem pracował 14 lat.

- To był najważniejszy film w moim życiu - mówił Mariusz Wilczyński podczas spotkania z widzami. - Motywacją do pracy nad tym filmem była śmierć moich rodziców. Nie zdążyłem się z nimi pożegnać i została mi w życiu czarna dziura. Wtedy pomyślałem, żeby zrobić ten film. Rysowałem ten film dla siebie, żeby rozliczyć się z relacji z mamą. Chciałem odbyć własną pokutę.

W filmie, który jest złożony wyłącznie z animacji, głosu użyczyli wybitni artyści. Pojawia się Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Andrzej Wajda, Marek Kondrat, Andrzej Chyra, Barbara Kraftówna czy Maja Ostaszewska.

Wszyscy artyści pracowali z ogromną radością, chociaż film jest raczej smutny i skłaniający do wzruszeń i refleksji. Krzysztof Kowalewski przyjeżdżał na nagranie aż trzy razy, żeby dokonać poprawek i osiągnąć efekt doskonały. Marek Kondrat również kilka razy przyleciał z Hiszpanii, gdzie mieszka, żeby poprawiać swoje nagranie.

Muzycznie film oprawił sam Tadeusz Nalepa, który jest zresztą jednym z głównych bohaterów w wersji rysunkowej.

Ten pokaz był tylko wstępem do kolejnych projekcji, które będzie można oglądać aż do poniedziałku.

- Króluje dokument, ale pojawiają się też fabuły, teledyski i krótkie formy. Są to produkcje z kilkudziesięciu krajów - mówi Bartosz Wójcik, dyrektor festiwalu.

W festiwalowych konkursach – Konkursie Europejskim filmów dokumentalnych, Zachodniopomorskich Shortach i Telefon Art – zobaczymy niemal 50 produkcji z kilkunastu krajów świata.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
14 października 2021
Wątki
KINO

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia