Ostatni tydzień zgłoszeń w filmowym konkursie - Transatlantyk 2020

Transatlantyk Festival - konkurs

Jubileuszowy 10. Transatlantyk Festival odbędzie się na Śląsku. Jak zawsze prezentował będzie najnowsze, najlepsze kino z całego świata oraz najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe. Młodzi twórcy i twórczynie mają ostatni tydzień na zgłoszenie filmów do Konkursu Krótkich Metraży. Kto wyjedzie z Katowic z nagrodami? Zadecyduje o tym trzyosobowe jury.

Transatlantyk Festival zaprasza młodych filmowców z Polski do udziału w Konkursie Krótkich Metraży.

Zgłoszenia online można przesyłać jeszcze przez tydzień, do czwartku 25 czerwca 2020 roku.
Do udziału w konkursie uprawnione są produkcje zrealizowane po 1 stycznia 2019, których długość nie przekracza 30 minut. Jury przyzna uczestnikom dwie nagrody. Laureat pierwszego miejsca otrzyma 7 000 złotych, a zdobywca Wyróżnienia 3 000 złotych.

"Bogaty, różnorodny program i inspirujące rozmowy z twórcami filmów – tak wyglądał Konkurs Polskich Krótkich Metraży na Transatlantyku w poprzednich latach" – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu. "Obecnie – w roku pandemii, zamkniętych kin i przymusowej izolacji, chcemy tym mocniej wspierać utalentowanych reżyserów krótkiej formy. Spotkajmy się w październiku na Śląsku. Poczujmy znowu, że kino łączy".

W zeszłym roku w jury zasiadali Neil Young - brytyjski krytyk filmowy i kurator; Paweł Borowski - reżyser filmu "Ja teraz kłamię" oraz Edvinas Pukšta - krytyk filmowy i selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tallinie. Główna z trzech nagród trafiła do twórców filmu „Deszcz" („The Rain"), reż. Piotr Milczarek, zaś wyróżnienie otrzymał film "Piołun" („Bitter Herb") w reż. Marii Ornaf.

Filmy konkursowe w formie linków można przesyłać organizatorom za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

10. Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 1-8 października na Śląsku. Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów.

Józefina Bartyzel
Materiał nadesłany
19 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia