Ostatni w tym roku pokaz z cyklu "Teatroteka"

"Chłopiec malowany" - reż. Piotra Ratajczaka - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

We wtorek 9 czerwca o godz. 18.30 Instytut Teatralny i WFDiF zapraszają na ostatni przed wakacjami pokaz "Teatroteki" - tym razem zobaczymy "Chłopca malowanego" Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka.

"Chłopiec malowany" w bezkompromisowy sposób podejmuje temat udziału polskich żołnierzy w misjach wojennych na Bliskim Wschodzie. Poprzez portrety dwóch żołnierzy dramat przygląda się społeczno-psychologicznym konsekwencjom takich doświadczeń. W postaci matki - opiekunki żołnierzy: dziadka, ojca, syna mamy ukazany świat poddany patriarchalno-patriotycznym normom i wzorcom postępowania, wobec których jesteśmy jako społeczeństwo bezbronni.

tekst: Piotr Rowicki

reżyseria: Piotr Ratajczak

Rozmowę po projekcji, w której udział wezmą Piotr Ratajczak i Beata Zygarlicka, poprowadzi Dorota Buchwald.

"Teatroteka" to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej przygotowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wyznaczył on nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym - tworzone były one przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej. "Teatroteka" była przestrzenią dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy mimo znaczącego dorobku teatralnego nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego.

Wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru
9 czerwca 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...