Ostatnia taka konferencja

„Zbójcy" - reż. Krzysztof Babicki - Teatr Śląski w Katowicach

Premiera, której miało nie być, jednak się odbędzie. „Zbójcy" Fredricha Schillera oficjalnie zagoszczą na Dużej Scenie Teatru Śląskiego 24 maja. Jest to zasługa dyrektorów Teatru, którzy uzyskali dodatkowe fundusze od prywatnych sponsorów. Kryzys, polityczne układanki i dramatyczne cięcia na szczęście nie wygrały z planami przedstawianymi przy okazji pierwszej konferencji prasowej, otwierającej sezon 2012/2013. Dyrektor artystyczny powątpiewa jednak w możliwość realizacji kilku premier w kolejnym sezonie teatralnym.

Niezbyt dobrym przekładem, Tadeusz Bradecki tłumaczył dotychczasowe nikłe zainteresowanie polskich teatrów tym dramatem. Właśnie brak dobrego przekładu, zdaniem Bradeckiego,  to przyczyna nieczęstej obecności "Zbójców" na polskich scenach. Od kilku lat dopiero dostępne jest wydanie tego dramatu w przekładzie Jacka St. Burasa. Na nim właśnie oparł się Krzysztof Babicki, który opracował tekst i reżyseruje go w Teatrze Śląskim. Z tym reżyserem mogliśmy się spotkać w Katowicach przy okazji „Intrygi i miłości" Schillera, „Wyzwolenia" Wyspiańskiego, czy ostatnio „Dziadów" Mickiewicza. Zdjęcia z prób oraz plakat sugerują, że nie przeniesiemy się w stereotypowy klimat niemieckiego romantyzmu. Dramat ma mocno wybrzmieć nie tylko przez gitary i perkusję, ale przede wszystkim przez role Wiesława Sławika, Bartłomieja Błaszczyńskiego, Dariusza Chojnackiego, Natalii Jesionowskiej, Grzegorza Przybyła, Wiesława Kupczaka, Marka Rachonia, Zbigniewa Wróbla, Marcina Szaforza, oraz Jerzego Głybina.

Jednak to nie koniec atrakcji teatralnych w kończącym się sezonie. W foyer czekają jeszcze dwie wystawy. 23 maja będzie wernisaż ekspozycji sztuki naiwnej. Bezpośrednio wydarzenie łączy się czy wręcz zapowiada  czerwcowy Art Naif Fesival organizowany w Szybie Wilsona. Zostaną zaprezentowane prace Jacques'a Dubois'a (kurator ANF).  Również tego wieczoru będzie można zobaczyć fragment spektaklu „Mały książę" w reżyserii Aliny Chechelskiej. Oficjalna premiera będzie 15 czerwca już podczas trwania ANF w Giszowcu.

28 maja 2013 wernisaż będzie miała kolejna wystawa pod tytułem „Pejzaż inscenizowany". Foyer będzie „gościło" obrazy i grafiki Franza Politzera. Wiedeński artysta ze swoimi pracami oraz jako kurator zwiedził najważniejsze europejskie miasta. Teraz także zagości w Katowicach.

Na koniec dyrektor Krystyna Szaraniec zaznaczyła, że ubiegłoroczne „Lato w Malarni" również w tym roku będzie kontynuowane, mimo wcześniejszych niepewności natury finansowej. Repertuar zostanie opublikowany w połowie czerwca. Zakończył konferencję Tadeusz Bradecki oficjalnym pożegnaniem z dziennikarzami, dziękując im za obecność. „Jestem dumny z 6. sezonów oraz 38 premier".

 

Agnieszka Niewdana
Dziennik Teatralny Katowice
22 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...