Ostatnie 5-lecie

Krzysztof Jasiński - Teatr STU w Krakowie

Krzysztof Jasiński, twórca i dyrektor artystyczny Teatru STU, ogłosił w niedzielę, 20 lutego, w 45. rocznicę powstania tej sceny, rozpoczęcie 5-lecia prowadzącego do jej półwiecza, kiedy to ostatecznie się z nią pożegna

Jak zapowiedział, zamierza w tym czasie zrealizować swe marzenie - tryptyk Stanisława Wyspiańskiego: "Wesele", "Akropolis" i Wyzwolenie".

Tradycyjne spotkanie w tym teatrze, kolejne, jak co roku, zgromadziło liczne grono "rodziny STU". Przybyli: Franciszek Muła, Włodzimierz Jasiński, Wiesław Smełka, Nina Repetowska, Halina Jarczyk, Andrzej Róg, Jan Polewka, Adolf Weltschek, Jerzy Zoń, Andrzej Kozak, Krzysztof Globisz, Beata Rybotycka, Jerzy Nowak... I Jerzy Fedorowicz, jeden z założycieli teatru. Byli kompozytorzy: Krzysztof Szwajgier, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janusz Grzywacz. I Edward Chudziński, kierownik literacki i współtwórca legendarnych spektakli "Spadanie" oraz "Sennik polski"; i Grażyna Solarczykówna, inspicjentka od ponad 30 lat; i Andrzej Bogunia-Paczyński, dokumentalista, archiwista, asystent reżysera...

Przybył też Jerzy Trela, który grał w "Pamiętniku wariata", jednym z pierwszych spektakli STU, a w niedzielę dał popis mistrzowski, przywołując m.in. wielkie monologi ze spektakli "Dziady", "Wyzwolenie", "Sędziowie". Publiczność dziękowała mu, jak i grającemu Chopina pianiście Michałowi Białkowi, długotrwałą owacją na stojąco.

W części oficjalnej dyr. Jasiński przypomniał też ważny moment, kiedy to teatrowi groziła likwidacja i wtedy uratował go ówczesny wojewoda, a obecny prezydent miasta, prof. Jacek Majchrowski (tak powstał Krakowski Teatr Scena STU, podlegający samorządom miasta i województwa). - Każde miasto ma takie miejsca, które tworzą jego klimat i niewątpliwie Teatr STU jest jednym z takich miejsc - mówił Jacek Majchrowski, przywołując czas sprzed 40 lat i nowatorskie spektakle STU, wystawiane wonczas w Klubie Pod Jaszczurami.

A potem już dyrektorzy Tadeusz Konieczny i Krzysztof Jasiński zaprosili na urodzinowe spotkanie w foyer.

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
23 lutego 2011
Teatry
Teatr STU

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...