Ostatnie spektakle dla dzieci i młodzieży

"Korczak" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

W lutym na Dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej po raz ostatni w tym sezonie artystycznym będzie można oglądać „Straszny dwór” i „Korczaka”.

Opera Stanisława Moniuszki i musical Chrisa Williamsa inaugurowały działalność OiFP – ECS w Białymstoku jesienią 2012 roku. Zrealizowane zostały z rozmachem i z wykorzystaniem możliwości, jakie daje najnowocześniejsza i najmłodsza scena w Polsce. Oba spektakle wyreżyserował dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski. To on w maju ubiegłego roku odebrał z rąk Olgierda Łukaszewicza – prezesa Związku Artystów Scen Polskich Nagrodę im. Jana Kiepury.

Wzruszający musical opowiadający historię lekarza, pedagoga i pisarza – Janusza Korczaka – doceniony został za „zmierzenie się z trudną materią Holocaustu, nadając tej produkcji przesłanie nie tylko ogólnoludzkie, ale również niepowtarzalną oprawę artystyczną i inscenizacyjną". „Korczak" został najlepszym spektaklem muzycznym roku. W przedstawieniu uczestniczy około 100-osobowy Chór dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

„Straszny dwór" przygotowany został z wielką starannością i rozmachem. Dekoracje do „Strasznego Dworu" przewoziło dziewięć tirów. To w sumie około 300 kostiumów i tyle samo rekwizytów wykonanych z wielką pieczołowitością – przekonuje reżyser i dyrektor OiFP – ECS Roberto Skolmowski. Autorem scenografii i kostiumów jest znany scenograf prof. Paweł Dobrzycki. Specjalnie dla młodzieży przygotowana została wersja edukacyjna „Strasznego dworu". W sceniczną akcję wprowadzone zostały przez Roberto Skolmowskiego elementy edukacji operowej, scenicznej i historycznej.

Spektakle wieczorne: „Straszny dwór" – 8 i 9 lutego, godz. 19:00

„Korczak" – 22 i 23 lutego, godz. 19:00

Spektakle szkolne: „Straszny dwór" – 11 lutego, godz. 11:00

„Korczak" – 18, 19 i 20 lutego, godz. 10:00

Diana Wądołowska
Materiał OiFP
8 lutego 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia