Ostatnie spektakle w sezonie

"Rewizor" - reż. Giovanny Castellanos - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

Rewizor, jedno z najwybitniejszych dzieł Mikołaja Gogola po raz ostatni w tym sezonie!

Fabuła komedii jest genialnie prosta: władze miasteczka na dalekiej prowincji rosyjskiej spodziewają się kontroli z Moskwy. W tym samym czasie w miasteczku pojawia się obywatel Chlestakow – typ tyleż poczciwy, co reprezentatywny dla przeciętnego zjadacza chleba.

Ku swojemu zaskoczeniu, z miejsca zostaje wzięty za surowego rewizora. Notable i urzędnicy wręcz wychodzą ze skóry, by przypochlebić się mu, to znaczy: siebie wybielić, innych oczernić, przekręty zaciemnić, zaś pracę na rzecz dobra wspólnego – rozświetlić.

Zdawałoby się, że Gogol opisuje rosyjską machinę biurokratyczną, jednak mistrz groteski, uchwycił istotę władzy jako deprawację ludzkich sumień. To rzecz ponadczasowa, a wie o tym każdy, kto – piastując państwową posadę i marząc o w pełni zasłużonym awansie – usłyszał choć raz jeden: kontrola! Na dźwięk tego słowa malujemy przecież trawę na zielono, piszemy donosy, na moment przemieniamy się w anioły, a łapówki wręczamy z miną, jakbyśmy ofiarowywali sercem podyktowane prezenty.

(-)
Materiały Teatru
20 czerwca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia