Ostatnie takie Tango

"Tango" - reż. Waldemar Wolański - Teatr Dramatyczny Elbląg

We wrześniu na Dużą Scenę Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu powróci "Tango" Sławomira Mrożka w reż. Waldemara Wolańskiego. Aktorzy jeszcze tylko cztery razy zaprezentują to przedstawienie i zniknie ono z repertuaru elbląskiego teatru.

Zielony (ostatni) spektakl zagrany zostanie w wersji polsko-ukraińskiej. Przypomnijmy, iż premiera "Tanga" w reż. Waldemara Wolańskiego odbyła się w styczniu 2004 roku. Powstały 45 lat temu dramat jest jedną z najbardziej znanych i cenionych sztuk Sławomira Mrożka. Utwór ten, m.in. ze względu na swoją ciągłą aktualność, do dziś utrzymuje się w repertuarach teatrów na całym świecie.

Tylko w Elblągu doczekał się już kilku inscenizacji. "Tango" Wolańskiego jest próbą zastanowienia się nad kondycją współczesnego człowieka. Jest próbą przełożenia zawartych w utworze absurdów na absurdy otaczającej nas dzisiaj rzeczywistości. Jak w lustrzanym odbiciu oglądamy na scenie samych siebie, społeczeństwo pozbawione wartości, żyjące własnymi sprawami, pełne obłudy, oszukujące nawet siebie, albo próbujące udawać wiarę w sztucznie spreparowane zasady. Społeczeństwo wyzwolone, lecz w głębi serca tęskniące za miłością. W spektaklu występują: Lesław Ostaszkiewicz (Stomil), Tomasz Czajka (Artur), Teresa Suchodolska-Wojciechowska (Eleonora), Maria Makowska-Franceson (Eugenia), Jerzy Przewłocki (Eugeniusz), Mariusz Michalski (Edek) oraz Anna Suchowiecka (Ala), która zastąpiła grającą wcześniej Monikę Andrzejewską. Autorem scenografii do tego przedstawienia jest elbląski artysta Zygmunt Prończyk.

Jarosław Grabarczyk
Dziennik Elbląski
20 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia