Ostry, wulgarny, kontrowersyjny

"Wilq superbohater" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr Śląski w Katowicach

Spektakl "Wilq Superbohater" zachwyci widzów Teatru Śląskiego w Katowicach? "Wilq Superbohater" to najnowszy spektakl Teatru Śląskiego w Katowicach. Ostry, wulgarny, kontrowersyjny - taki jest właśnie Wilq, bohater komiksu braci Minkiewiczów, który doczekał się adaptacji teatralnej. Superbohater wprost z Opola, "skwaszony buc" poirytowany rzeczywistością i wściekły na wszystko oraz wszystkich wokół. To spektakl tylko dla dorosłych widzów.

 Wilq Superbohater - główna postać komiksu o takim samym tytule doczekała się adaptacji teatralnej. Od 11 listopada spektakl "Wilq Superbohater" będzie wystawiany na głównej scenie w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

- Ogromnie cieszę się na to przedstawienie, choć będzie ono bardzo kontrowersyjne. Mnóstwo tam będzie wulgaryzmów i przemocy, ale przede wszystkim ironii i groteski, a także spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość - uważa Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

"Wilq Superbohater" to komiks autorstwa braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów. Wilq jest bohaterem wprost z... Opola. Sam o sobie mówi, że jest "skwaszonym bucem". Jego jedyna supermoc to umiejętność latania. Jest wulgarny, poirytowany otaczającym go światem i wściekły na wszystko oraz wszystkich. W swojej dwudziestoletniej historii Wilq obraził już najprawdopodobniej każdego, razem ze swoimi czytelnikami.

Z naszej perspektywy bycie superbohaterem to nałożenie peleryny - roli, samozwańczej ochrony przed wszystkim co jest tęczowe, beżowe, europejskie etc. - Remigiusz Brzyk

- Komiks braci Minkiewiczów to niezwykły zapis, w którym bohater ewoluuje od 20 lat - mówi Remigiusz Brzyk, reżyser spektaklu. - Obserwujemy jego transformację, widzimy jak rodzi się ten potwór, z czego wynika jego superbohaterstwo, z czego wynika jego frustracja, skąd wyrasta jego nienawiść, superego. Z naszej perspektywy bycie superbohaterem to nałożenie peleryny - roli, samozwańczej ochrony przed wszystkim co jest tęczowe, beżowe, europejskie etc.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
Ogrody Kapiasów w jesiennej szacie ZDJĘCIAZaginieni w województwie śląskim. Czy ich widziałeś? Zobacz
Z zapowiedzi autorów można wywnioskować, że "Wilq" w Teatrze Śląskim będzie studium napięć społecznych, które od lat narastają nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i na całym świecie. Z tym zastrzeżeniem, że będzie to spektakl ostry, niecenzuralny i dla wielu zapewne kontrowersyjny.

Czy "Wilq Superbohater" zachwyci widzów Teatru Śląskiego? Po próbie, na której zaprezentowano mediom jedną ze scen spektaklu, możemy stwierdzi, że tak. Zachwyci osoby otrzaskane z teatrem współczesnym, widzów, którzy nie boją się dosadnych spojrzeń i odważnego ujmowania rzeczywistości w postaci sztuki.

Zapewne Wilq nie wywoła tyle dyskusji, co wystawiana przed dwoma laty w Teatrze Rozrywki "Klątwa", ale ważne, żeby dyskusję wywołał w ogóle, nawet jeśli miałaby się ona zamknąć wśród teatromanów i kilku osób zainteresowanych diagnozą społeczną.

Patryk Osadnik
Dziennik Zachodni
8 listopada 2019
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...