Oto młodość

"Oto Oliver Twist" - reż. Teresa Kurpias-Grabowska - Teatr Rampa w Warszawie

Brawurowy - tym słowem bez żadnej przesady można określić spektakl "Oto Oliver Twist" w wykonaniu dziecięco-młodzieżowego zespołu Teatru Muzycznego Tintilo na deskach Teatru Rampa w Warszawie.

Oparty na motywach "01ivera Twista" Charlesa Dickensa ma uwrażliwić odbiorców na to, jak żyją ich rówieśnicy, na umiejętność rozróżniania dobra i zła i wyboru tego pierwszego. Historia dziesięciolatka wychowującego się w przytułku, mimo arystkokratycznego pochodzenia, pokazuje, że wobec losu wszyscy jesteśmy równi i to nie miejsce w hierarchii społecznej decyduje o wartości człowieka. Prowokuje też do przemyśleń na temat przemocy czy samotności.

Odtwórca tytułowej roli, Stanisław Przeździęk, gra w sposób niezwykle wiarygodny. Od początku czujemy, że w tym włóczędze jest coś szczególnego, co wyraża się w sposobie mówienia, obyciu, szacunku dla drugiego człowieka. Dzieci śledzą jego losy z zapartym tchem, do czego przyczynia się wartka akcja, wątek sensacyjny, intryga i tajemnica. Na uwagę zasługuje także rola Spryciarza - młodocianego złodziejaszka.

Nie brakuje humoru, głównie dzięki fantastycznej roli Fagina i w komicznych scenach romansowych. Kolorowa scenografia, ciekawe - na poły XIX-wieczne, na poły współczesne - kostiumy, a przede wszystkim choreografia składają się na bogactwo przedstawienia. Widzowie nie będą mogli oderwać wzroku od sceny, m.in. za sprawą ruchu scenicznego - dopracowanego w każdym szczególe.

Ile stoi za tym pracy młodych aktorów i ich opiekunów, wiedzą tylko oni i rodzice grających dzieci. Intensywna praca w wakacje, na wyjeździe, po kilka godzin dziennie daje elektryzujące efekty - młodzi widzowie siedzą jak zahipnotyzowani. Niech żyje młodość!

Monika Odrobińska
Idziemy
26 stycznia 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...