Oto na scenie młode pokolenie

8. Konfrontacje Młodych m-Teatr

Do końca sierpnia można skorzystać z promocji na karnety festiwalowe ósmej edycji m-Teatru. To propozycja dla fanów teatru odważnego, młodego, nowoczesnego, czasem eksperymentalnego.

I dla wszystkich, którzy szukają dodatkowego powodu, by urlop nad morzem spędzić w pierwszej połowie września. Wszak astronomiczne lato potrwa do 22 września, a kalendarzowe o jeden dzień dłużej!

Przedstawiamy więc letnią, choć wrześniową imprezę - ósma odsłona Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-Teatr odbędzie się w dniach 11-17 września w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Ideą imprezy jest tworzenie warunków do zaprezentowania spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia. Ma to być impuls do głębszej dyskusji o nowej myśli teatralnej, jaka w niedługim czasie może wyznaczać kierunki funkcjonowania polskich teatrów.

W tym roku spektakli konkursowych będzie sześć: "Mosdorf. Rekonstrukcja" z Teatru Nowego z Poznania (reż. Beniamin M. Bukowski), "In Dreams Begin Responsibilities - zobowiązania zaczynają się w snach" z Teatru im. J. Słowackiego z Krakowa (reż. Magdalena Szpecht), "Piłkarze" z TR z Warszawy (reż. Małgorzata Wdowik), "Rewolta" z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego z Koszalina (reż. Filip Gieldon), "Coś pomiędzy" z Teatru im. J. Kochanowskiego z Opola (reż. Tomasz Cymerman) i "Horror show" z Nowego Teatru im. Witkacego ze Słupska (reż. Anika Idczak).

W festiwalowym repertuarze znalazły się też dwa spektakle towarzyszące ("Czekamy na sygnał" - BTD i Stowarzyszenie Aktorzy po godzinach i "Ćesky diplom" - PWST Wrocław) oraz galowy na finał - "Trzej muszkieterowie" stołecznej Montowni.

Co ciekawe, po przedstawieniach artyści - jak sama nazwa imprezy wskazuje - konfrontują się z publicznością. Tak jak Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film ma swoje dyskusje "szczerość za szczerość", tak m-Teatr ma "rozmowy niekontrolowane". Widzowie szczerze, stając oko w oko z aktorami i reżyserami, oceniają to, co zobaczyli. Mówią nie tylko o walorach artystycznych scen, ale też o swoich emocjach.

Do końca sierpnia za karnet festiwalowy trzeba zapłacić 180 zł. Od 1 września będzie kosztować 200 zł. Można też kupować bilety na pojedyncze spektakle (w cenie od 20 do 50 zł).

Joanna Krężelewska
Głos Pomorza
22 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia