Otwarcie Muzeum Tadeusza Kantora

w dniach 12-14 września w Krakowie

W tym miejscu zobaczymy, że Tadeusz Kantor to nie jest muzealny eksponat. Był jednym z najważniejszych polskich artystów XX wieku. Teraz, po 24 latach od śmierci Tadeusza Kantora, w Krakowie otwarta zostanie nowa siedziba Cricoteki.

Przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 powstanie muzeum, w którym pomieszczą się pamiątki i archiwa związane z "krakowskim demiurgiem".

Program zapowiada się interesująco. Już jutro o godz. 18 w nieco futurystycznym budynku dawnej podgórskiej elektrowni, której bryła po przebudowie nawiązuje do "pomników niemożliwych" Kantora, odbędzie się uroczysty wernisaż. Zobaczymy podczas nieego m.in. performance Oskara Dawickiego.

Między godz. 19 a 21.30 publiczność będzie miała okazję zwiedzić stałą wystawę Tadeusza Kantora i czasową "Nic 2 razy". Zwiedzanie przewidziano w grupach 30-osobowych.

W tym samym czasie będziemy świadkami B.Y.O.B. (Bring Your Own Beamer - Przynieś Swój Projektor). Jest to nowatorska forma wystaw, zapoczątkowana przez Rafaela Rozendaala w Berlinie w 2010 roku. Jej założenie to:"przejmowanie przez artystów miejsc publicznych i prywatnych w celu partyzanckiej prezentacji prac wideo" - jak informują organizatorzy.

Otwarcie nowego muzeum uświetni też premiera radiowa słuchowiska Mateusza Pakuły "Lord Kantor", przygotowywanego przez Radio Kraków. To przeniesienie myśli i twórczości słynnego artysty w świat gier komputerowych i przestrzeń kosmiczną. W słuchowisku wystąpią: Wiktor Loga-Skarczewski, Jan Peszek, Zuzanna Skolias, a muzykę przygotował Antonis Skolias.

W sobotę w godz. od 11 do 21 publiczność będzie miała wstęp wolny na wystawę stałą prezentującą dorobek Tadeusza Kantora oraz czasową "Nic 2 razy". O godz. 13 oprowadzać po wystawie będą artyści i kuratorka Joanna Zielińska.

W niedzielę o tej samej porze będzie to robić dyrektorka instytucji Natalia Zarzecka.

Liczba miejsc jest ograniczona - obowiązują zapisy na: rezerwacje@ cricoteka.pl. O godz. 18 chętni będą mogli wziąć udział w koncercie "Nic 2 razy".

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
12 września 2014
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia