Otwarcie nowej sceny OiFP

"Jaś i Małgosia" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Pokazem „Świątecznej przygody Jasia i Małgosi”, interaktywanej bajki muzycznej w reżyserii Roberto Skolmowskiego, Opera i Filharmonia Podlaska zainaugurowała otwarcie nowej sceny. To nie tylko noworoczna niespodzianka przygotowana dla najmłodszej publiczności, ale także prezentacja nowych możliwości i zapowiedź nowych działań artystycznych instytucji.

Dzięki mobilnej widowni mali widzowie mogą zasiąść na środku Dużej sceny, po której do tej pory stąpali artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej. Projekt widowni teleskopowej został dostosowany do potrzeb OiFP. Dzięki zastosowaniu składanych foteli możliwe jest pełniejsze wykorzystanie powierzchni scenicznej. Trybuna składa
się z 4 elementów, a każdy z nich z ośmiu rzędów krzeseł, co daje w sumie 384 miejsca siedzące. Rozkładanie i składanie widowni odbywa się za pomocą napędów elektrycznych. Nowoczesną, mobilną widownię zaprojektowano tak, by zgromadzonej publiczności zapewnić swobodną komunikację, a jednocześnie zachować wszelkie wymogi przeciwpożarowe.

Takie wykorzystanie przestrzeni teatralnej daje ogromne możliwości zagrania spektakli kameralnych w nowej konfiguracji. W tej przestrzeni OiFP-ECS planuje w ciągu najbliższym czasie zaprezentować gościnne przedstawienia teatrów dramatycznych z całej Polski oraz realizacje oper kameralnych.

„Świąteczna przygoda Jasia i Małgosi" to interaktywny spektakl Opery i Filharmonii Podlaskiej wyreżyserowany przez Roberto Skolmowskiego. Innowacyjne przedstawienie jest skierowane
do najmłodszych widzów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W spektaklu, obok bohaterów bajki pojawia się Święty Mikołaj i skrzaty, a scenografia została wzbogacona w zimowe akcenty. A na koniec przedstawienia na małych widzów czekają słodkie prezenty. Bajka według tekstu Jana Brzechwy ma nie tylko bawić, ale także uczyć, wprowadzać w świat muzyki.

Świąteczna przygoda „Jasia i Małgosi" w najbliższą niedzielę ( 12 stycznia) o godzinie 11:00.

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
10 stycznia 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia