Otwarcie po remoncie

Teatr Witkacego w Zakopanem

Trzydniową ucztę artystyczną zgotował zespół Teatru Witkacego z okazji otwarcia po remoncie dużej sceny Teatru Witkacego. W sobotnich uroczystościach uczestniczył minister Zdrojewski. - To jest po prostu cud św. Witkacego, że teatr przetrwał tyle lat. Nie dawaliśmy wam z Dunią Micińską więcej niż 5 lat – mówił podczas oficjalnego otwarcia dużej sceny prof. Janusz Degler, ojciec chrzestny Teatru Witkacego.

W otwarciu odrestaurowanego teatru wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. - Dziś mamy wielkie święto (...). Jesteśmy przekonani, że od tego momentu na mapie nie tylko Zakopanego, czy Polski, ale na mapie Europy, pojawia się miejsce, w którym realizacja wszelkich spektakli z wszelkimi pomysłami scenicznymi będzie po prostu możliwa – powiedział. minister kultury podkreślał, że podjął decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na inwestycję, nie tylko ze względu na miejsce, jakim jest Zakopane, ale z powodu „jakości duchowej", którą zespół Witkacego oferuje.

Usytuowany w dawnym budynku Zakładu Wodoleczniczego dr Andrzeja Chramca z początku XX wieku, zakopiański Teatr działa od 1985 r. Jego przebudowa kosztowała w sumie 32,5 mln zł. 20 mln zł pozyskano za pośrednictwem ministerstwa kultury z funduszy europejskich, reszta pieniędzy pochodziła z budżetu państwa i kasy województwa małopolskiego. Głównym projektantem teatru jest Andrzej Marduła. W pierwszej kolejności odnowiono Małą Scenę im. Atanazego Bazakbala. Później zajęto się pozostałymi częściami teatru. Elewacja budynku teatru stała się prawdziwym dziełem sztuki. Na ścianie frontowej widnieje obecnie ogromny portret Witkacego, towarzyszą mu rysunki i dowcipne myśli jego autorstwa.

Specjalny list skierował na uroczystość Prezydent RP Bronisław Komorowski. Pogratulował w nim i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przebudowy teatru. "Wasz repertuar, nawet komiczny, zawsze porusza w człowieku stronę największej tajemnicy, zmusza do refleksji metafizycznej" - napisał. Przypomniał także trudne początki zakopiańskiego teatru.

(-)
Materiały Teatru
11 grudnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...