Otwarcie sezonu w Operze Nova

"Baron cygański" na otwarcie sezonu w Operze

Opera Nova w Bydgoszczy rozpoczyna 63. sezon artystyczny i w dniach 11-13 oraz 15 września zaprasza na operetkę Johanna Straussa.

"Baron cygański" przekroczył siedemdziesiątkę (przedstawień). Spektakl podbił serca Widzów na premierze przed dziewięciu laty. Realizacja tej operetki Johanna Straussa była jedną z najdroższych produkcji Opery Nova. Opinia publiczności jest jednoznaczna: warto było! Zachwycają dekoracje: gigantyczny cygański, inspirowany baśniowością Wschodu namiot, ozdobiony pieczołowicie wykonaną ażurową siecią z frędzlami i etnicznymi detalami, czy potężny, ważący 3/4 tony żyrandol, który przeszedł do historii bydgoskiej Opery w kategorii "rekwizyty". Niezapomniane pozostają układy taneczne: ognisty czardasz, w którym tancerze "przelatują" nad sceną w imponujących skokach, marszowa parada oddziałów huzarów i markietanek; tańczy też cały chór i soliści! W wytwornym walcu "Odgłosy wiosny" popisuje się swą koloraturą Arsena, Żupan bawi kupletami - jakby opisującymi "tu i teraz", a Barinkay żartuje sobie z wielkiej sławy i tytułów, poznając wraz z Saffi czar cygańskiej nocy.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas. Rolę tytułową wykonywać będą kolejno Łukasz Załęski i Janusz Ratajczak , partię Saffi śpiewać będą: Gabriela Kamińska i Magdalena Polkowska. W postać Żupana wcielą się: Ryszard Smęda i Przemysław Rezner, a w Arsenę: Marta Ustyniak-Babińska i Hanna Okońska.

Kolejne wrześniowe tytułu na bydgoskiej scenie operowej to opery komiczne: "Straszny dwór" Moniuszki (spektakl miał premierę w kwietniu br.) i "Wesele Figara" Mozarta.

Ewa Chałat
Materiał Opery
2 września 2019

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia