Otwarcie z rozmachem

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark już działa

Teatr Tańca i Ruchu Rozbark już działa. W dniach 7 – 9 lutego odbyły się Dni Otwarte, podczas których po raz pierwszy publiczność miała okazję zajrzeć do środka odnowionego budynku cechowni byłej kopalni Rozbark, wziąć udział w zajęciach i warsztatach, a także zobaczyć dwa spektakle.

Oficjalne otwarcie miało miejsce tuż przed pierwszym gościnnym spektaklem Polskiego Teatru Tańca z Poznania „Czterdzieści". Swoje przemówienie wygłosił prezydent miasta Bytomia Damian Bartyla, dziękując poprzednikom za rozpoczęcie inwestycji, oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej nowej przestrzenie kulturalnej. Teatr Rozbark to chyba jedyny projekt, który łączy, a nie dzieli obecne władze miasta z poprzednimi. Widzów przywitał również gospodarz Teatru Andrzej Lipiński oraz Aleksandra Jagiełło przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odczytała list Ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Drugi dzień stał pod znakiem audycji mającej na celu wyłonienie zespołu tancerzy Bytomskiego Teatru. Do castingu zgłosiło się ponad 60 osób z całej Polski i zagranicy. Choreografowie (Uri Ivgi i Johan Greben) wyłonili żeńską część obsady i ogłoszono dodatkowy nabór dla mężczyzn na 23 marca. Zespół ten będzie pracował w maju i czerwcu nad pierwszym spektaklem Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark „This is not a love song", który będzie miał swoją premierę podczas Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej 28 czerwca.

Poza audycją i spektaklem inauguracyjnym Dni Otwarte to również szereg bezpłatnych warsztatów i zajęć dla osób w każdym wieku, i z różnym doświadczeniem tanecznym, od 2-letnich maluszków począwszy aż po seniorów. Rytmika, taniec współczesny, improwizacja, jazz, street dance, taniec klasyczny, zajęcia relaksacyjne, joga i pilates, to tylko niektóre z propozycji bytomskiego Teatru. Zajęcia te miały charakter próbny, można było również dokonać zapisu na zajęcia regularne, które już od 10 stycznia odbywają się w Teatrze Rozbark.

W niedzielny poranek młodych widzów odwiedził Bydgoski Teatr Lalek Buratino ze spektaklem „Przygody Kaja i Gerdy". Ponadto można było pozwiedzać zakamarki teatru podczas kilku wycieczek z przewodnikiem. Niedzielny wieczór natomiast to swoiste święto tańca czyli Dancing na Rozbarku, przyjść mógł każdy, dobra zabawa w tanecznym klimacie gwarantowana.

Podczas Dni Otwartych Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark odwiedziło około 1000 osób, bezpłatne bilety i wejściówki zostały rozdane na długo przed tym wydarzeniem. Wielu chętnych nie mogło skorzystać z oferty ze względu na ograniczoną ilość miejsc zarówno na widowni jak i podczas warsztatów. Świadczy to tylko o ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu instytucję w Bytomiu. Należy pogratulować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Teatru Rozbark i życzyć zespołowi teatru niegasnącego zapału do ciągłego pielęgnowania rozwijania tego co właśnie zaczęło żyć.

Warto śledzić stronę www i Facebookowy profil Teatru, bo dzieje się u nich naprawdę sporo. Już 15 marca kolejny gościnny spektakl w wykonaniu Teatru DADA von Bzdulow ze spektaklem „Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś". 15 i 16 marca artyści DADY poprowadzą warsztaty taneczne.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
14 marca 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...