Otwarty casting do męskich ról epizodycznych

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

10 września w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się otwarty casting do męskich ról epizodycznych w „Balladynie” w reżyserii Radosława Rychcika. Do udziału w castingu zapraszamy mężczyzn dotkniętych kalectwem utraty kończyn bądź innego rodzaju niepełnosprawnością.

Przedstawienie w reżyserii Rychcika opowiadać będzie m.in. historię żołnierzy, którzy walczyli w okopach I wojny światowej i muszą poradzić sobie z traumą stresu pourazowego i bólem fantomowym. Pomysł na taką realizację reżyser wyjaśnił następująco: „Jeśli Juliusz Słowacki opowiada historię emancypacji podmiotu kobiecego, to niech to się dzieje w momencie co najmniej dwuznacznym dla kondycji podmiotu męskiego, czyli w trakcie bądź po horrorze I wojny światowej, której stulecie właśnie obchodzimy!!! To opowieść o praźródłach XX wieku jako epoce wojen i rodzącego się ruchu emancypacji kobiet... Pomysł, aby przy okazji tzw. wieczoru teatralnego, przy okazji inscenizacji dramatu romantycznego należącego do kanonu konfrontować widza z obecnością „wykluczonych", których nie spodziewa się zobaczyć... na scenie, jest kluczowy. Zawsze chodzi o to, by na scenie, niejako w obrazie wspólnej przestrzeni społecznej, politycznej, pojawił się ktoś dotąd nieobecny!!! Okazuje się, że właśnie polski dramat romantyczny może wypełniać najbardziej szczytne społeczne i polityczne cele".

Radosław Rychcik wyreżyserował w Teatrze Nowym w Poznaniu „Dziady" – spektakl, który został laureatem Grand Prix 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska" 2014. W poznańskich „Dziadach" na scenie występuje wieloetniczna grupa postaci epizodycznych, a premiera przedstawienia objęta została honorowym patronatem Pełnomocniczki Rządu do spraw Równego Traktowania.

10 września w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Radosław Rychcik spotka się z niepełnosprawnymi mężczyznami chętnymi do zagrania w „Balladynie" (więcej informacji uzyskać można pod nr telefonu 17 853 27 48). Premiera przedstawienia odbędzie się 12 grudnia i uświetni obchody 70-lecia istnienia Teatru.

 

(-)
Materiał Teatru
2 września 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...