Otwarty trening indyjskiej sztuki walki

7. edycja Festiwalu Kalejdoskop Kultur

Podczas 7. edycji Festiwalu Kalejdoskop Kultur będzie można wziąć udział w otwartym treningu kalarippajattu prowadzonym przez Sankara Lala Sivasankarana Naira, współtwórcę Studia Kalari, działającego przy Instytucie Grotowskiego.

14 czerwca od godz. 11:00 w Sali Teatru Laboratorium Sankar Lal Sivasankaran Nair poprowadzi otwarty trening kalarippajattu, sztuki walki pochodzącej ze stanu Kerala na południu Indii. Tego samego dnia o godz. 16:00 na Wyspie Słodowej odbędą się warsztaty dla dzieci, a po nich pokaz w wykonaniu Sankara Lala Sivasankarana Naira i jego uczniów.

Kalarippajattu jest uważane za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie co najmniej w XII wieku. Nazwa oznacza szkołę, miejsce (kalari) do treningu lub walki (pajattu). Trening kalarippajattu jest niezwykle intensywny i zarazem widowiskowy. Bogata praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą. Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia koncentrację, a także siłę i wydolność organizmu, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową. Kalarippajattu jest propozycją dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, a także dla wszystkich osób zainteresowanych poszukiwaniem nowej formy ruchu opartej na świadomej pracy nad własnym wnętrzem.

Program treningów obejmie naukę kilku pierwszych sekwencji ruchowych cuvadukal, naukę kręcenia kijem sarira vathi oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Nacisk kładziony jest na precyzję, koordynację i świadomość ciała.

Sivasankaran Nair kalaripajjatu trenuje od 1990 roku, nauki pobierał u mistrzów: Tirupurama C. Madhavana (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandrana Naira (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappana Assana i Ajitha Kumara (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda). Sivasankaran Nair, od 2008 mieszka we Wrocławiu, gdzie, pod patronatem Instytutu Grotowskiego, wraz z Justyną Rodzińską-Nair prowadzi Studio Kalari. To pierwszy w Polsce ośrodek, którego celem jest popularyzowanie kalarippajattu. Działalność Studia obejmuje prowadzenie regularnych treningów i kilkudniowych warsztatów w Polsce i za granicą, organizowanie wykładów i spotkań z nauczycielami, a także badaczami i artystami, dla których sztuki walki stanowią przedmiot badań lub są jedną z inspiracji w ich pracy twórczej.

(-)
Materiał Organizatora
31 maja 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia