Otwarty trening kalarippajattu

Festiwal Kalejdoskop Kultur - Sankara Lala Sivasankarana

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na trening kalarippajattu prowadzony przez Sankara Lala Sivasankarana Naira w ramach Festiwalu Kalejdoskop Kultur.

Zajęcia skierowane są do osób zainteresowanych, czym jest kalarippajattu, które chciałyby tylko spróbować bądź rozpocząć regularną praktykę. Trening obejmie naukę tradycyjnego pozdrowienia i pierwszej sekwencji ruchowej, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające oraz kręcenie bambusowym kijem kuruvadi.

Kalarippajattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala. Bogata praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach - witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są w treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.

Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia koncentrację, a także siłę i wydolność organizmu, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Program treningów obejmie naukę kilku pierwszych sekwencji ruchowych cuvadukal, naukę kręcenia kijem sarira vathi oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Nacisk kładziony będzie na precyzję, koordynację i świadomość ciała.

Sankar Lal Sivasankaran Nair pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie - Raja Gopalan Assan. Jest także dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim - zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 (m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich, gdzie ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma; w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich - P.S. Sharmy i B.S. Jacoba z Somatheeram Resort). Pracował też jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. W latach 2005-2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Uczy południowego stylu kalarippajattu (prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą: w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech) i wykonuje masaże ajurwedyjskie. Współzałożyciel Studia Kalari, działającego przy Instytucie Grotowskiego i uczestniczącego w programie badawczym BodyConstitution.

14 czerwca 2014 11:00-12:30

Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny

(-)
Materiał Organizatora
10 czerwca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...