Otwarty warsztat kalarippajattu

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zajęcia skierowane są do osób zainteresowanych, czym jest kalarippajattu, które chciałyby tylko spróbować bądź rozpocząć regularną praktykę. Trening obejmie naukę tradycyjnego pozdrowienia i pierwszej sekwencji ruchowej, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające oraz kręcenie bambusowym kijem kuruvadi.

Kalarippajattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala. Bogata w rytuały praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach - witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są w treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.

Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia koncentrację, a także siłę i wydolność organizmu, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Kalarippajattu jest propozycją dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, a także dla wszystkich osób zainteresowanych poszukiwaniem nowej formy ruchu opartej na świadomej pracy nad własnym wnętrzem.

Sankar Lal Sivasankaran Nair pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie - Raja Gopalan Assan. Jest także dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim - zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008 (m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich, gdzie ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma; w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich - P.S. Sharmy i B.S. Jacoba z Somatheeram Resort). Pracował też jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. W latach 2005-2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Uczy południowego stylu kalarippajattu (prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i zagranicą: w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech) i wykonuje masaże ajurwedyjskie. Współzałożyciel Studia Kalari.

1 lutego 2014 [sobota] 11:00-12:30

Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
24 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia