Otwórz się na sztukę!

1. Międzynarodowy Festiwal "Open the Door" w Katowicach

Spektakle Festiwalu OPEN THE DOOR w Galerii Katowickiej
W dniach 21-30 września w Katowicach odbędzie się I Edycja Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR. Z tej okazji do miasta zjadą artyści z Izraela, Hiszpanii, Czech, Meksyku, Rosji i Polski. W niezwykłych przedstawieniach teatralnych do głosu dojdą ci, którzy często pozostają zapomniani przez społeczeństwo: niepełnosprawni, niewidomi, chorzy. Spektakle i artystyczne projekty będzie można zobaczyć między innymi na Scenie w Galerii Katowickiej.

Koniec września upłynie w Katowicach pod znakiem wyjątkowych pokazów teatralnych. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR, organizowany przez Teatr Śląski w dniach 21-30 września, w całości poświęcony jest osobom zapomnianym przez społeczeństwo. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Widzowie będą mogli poznać historie ludzi niepełnosprawnych, chorych czy zmuszonych do opuszczenia domów. Artyści i aktorzy, biorący udział w wydarzeniu, często sami doświadczyli wykluczenia, i poprzez sztukę dzielą się swoimi doświadczeniami, prowokując do dyskusji i skłaniając do refleksji. W repertuarze festiwalu, oprócz przedstawień teatralnych, znajdują się również warsztaty, spektakle plenerowe, projekcje i czytanie performatywne. Niezwykłe występy będzie można obejrzeć w Teatrze Śląskim, Muzeum Śląskim, na Scenie w Galerii Katowickiej, a także na ulicach Katowic.

W sobotę, 22 września, o godz. 20: 30, na Scenie pojawi się Justyna Tomczak-Boczko. W pełnym czarnego humoru spektaklu „Całe życie w dresach" opowie, jak wygląda jej codzienne życie, wypełnione głównie opieką nad niepełnosprawnym synkiem. Niezwykłe przedstawienie, ukazujące prawdziwą „sztukę życia", otrzymało wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim 2017 roku, „za ukazanie siły teatrów non-fiction". 25 i 26 września, o godz. 17:00, na Scenę w Galerii Katowickiej powróci poruszający spektakl „Spójrz na mnie". Wyjątkowy „teatralny reportaż" poświęcony jest ludziom niewidomym – przybliża ich uczucia i rozterki, przedstawia prozę życia osób pozbawionych wzroku. Część z występujących aktorów również jest niewidoma. „Spójrz na mnie" zostało nagrodzone Nagrodą Główną Jury oraz Grand Prix, czyli Wielką Nagrodą Publiczności 53 Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2018.
Na Scenie w Galerii Katowickiej będzie można zobaczyć nie tylko spektakle. 27 września, o godz. 19.00, w repertuarze znajdzie się „Trauma", czyli pierwsze w Polsce czytanie performatywne najnowszej sztuki Torstena Buchsteinera, w reżyserii Artura Pałygi. Następnego dnia, 28 września o godz. 19.00, wystąpi zrzeszający niepełnosprawnych artystów kabaret Drzewo A Gada z projektem „Stand-up – wierszem".
– Festiwal OPEN THE DOOR to wyjątkowe, niespotykane dotąd w Polsce wydarzenie – mówi Aleksander Poltier, Marketing Manager Galerii Katowickiej. – Poruszane będą naprawdę ważne tematy: wykluczenia społecznego, odrzucenia, niezrozumienia. Artyści udowodnią jednak, że o niepełnosprawności jak najbardziej można mówić z humorem i pogodą ducha. Cieszymy się, że na Scenę w Galerii po raz kolejny zagości nietuzinkowa i wartościowa sztuka.
Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki teatralnej na Scenę w Galerii Katowickiej w wybrane dni Festiwalu!

Harmonogram wydarzeń na Scenie w Galerii:
22 września | sobota
20.30 | CAŁE ŻYCIE W DRESACH / Ba-Ku teatr (Poznań)

25 września | wtorek
17.00 | SPÓJRZ NA MNIE / Teatr Śląski (Katowice) spektakl z audiodeskrypcją

26 września | środa
17.00 | SPÓJRZ NA MNIE / Teatr Śląski (Katowice) spektakl z audiodeskrypcją

27 września | czwartek
19.00 | TRAUMA / czytanie performatywne dramatu T. Buchsteinera w reżyserii Artura Pałygi

28 września | piątek
19.00 | STAND-UP — WIERSZEM / Drzewo A Gada (Katowice)

****
Galeria Katowicka mieści się w ścisłym centrum Katowic i jest unikalnym kompleksem komunikacyjno-komercyjnym. Powierzchnia najmu wynosi 47,500 m2 i obejmuje ponad 200 lokali, restauracji i punktów handlowych, m.in. Peek & Cloppenburg, TK Maxx, Multikino, Zara, Pull & Bear, Bershka, C&A, Reserved, Euro, Douglas czy Flying Tiger Copenhagen. Posiada także 10 salowe Multikino z salą Xtreme – najnowocześniejszą w Polsce, wyposażoną w system dźwiękowy Dolby Atmos. Centrum handlowe połączone jest bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej. W sąsiedztwie powstaje kompleks biurowy Grand Central. Galeria Katowicka została otwarta 18 września 2013 r.

Więcej informacji na: www.galeriakatowicka.eu

Za zarządzanie Galerią Katowicką, codzienne funkcjonowanie obiektu oraz kwestie związane z wynajmem powierzchni handlowej, odpowiada spółka APSYS Polska.

APSYS jest jednym z wiodących operatorów branży centrów handlowych w Polsce i we Francji. Firma powstała w 1996 roku i działa jako inwestor, deweloper, agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości. Tworzy innowacyjne, „szyte na miarę" projekty uwzględniające specyfikę danego miejsca, kontekst społeczny oraz środowisko naturalne. Do największych inwestycji firmy należą Manufaktura w Łodzi oraz Posnania w Poznaniu. APSYS Polska zarządza obecnie 1 100 000 mkw. GLA w 25 centrach handlowych zlokalizowanych w 17 największych miastach w Polsce. Firma i jej projekty były wielokrotnie nagradzane przez PRCH, ICSC, Europa Property oraz CiJ w dziedzinach rozwoju, zarządzania oraz marketingu.

(-)
Materiał organizatora
20 września 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia