Ożywić kulturalny pejzaż

"Versus" - reż: Rodrigo García - Nowy Teatr w Warszawie

Kolejna konferencja zwraca uwagę na wciąż nierozwiązaną sprawę lokalizacji sceny Krzysztofa Warlikowskiego. Nowy Teatr miał powstać w dawnej zajezdni MPO, jednak budynek wciąż wypełniają pomarańczowe śmieciarki.

- Obecnie rozmawiamy z MPO o możliwości 30-letniej dzierżawy tego terenu. Mam nadzieję, że ta kwestia zostanie wkrótce rozwiązana i podpiszemy porozumienie, które umożliwi realizację projektu autorstwa KKM Kozień Architekci. To, że ten projekt powstał i został zaakceptowany, już jest dużym krokiem naprzód - mówił Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury. 

- Z jednej strony mamy poczucie, że te nasze wędrówki warszawskie w poszukiwaniu miejsca dla naszych przedstawień wyrywają nas z marazmu. Z drugiej, wyszliśmy do miasta z konkretną propozycją miejsca, które może ożywić pejzaż kulturalny Warszawy - tłumaczył Warlikowski. 

Najważniejszą teatralną realizacją Nowego będzie "Tramwaj zwany Pożądaniem" we współpracy z paryskim teatrem Odeon. Premiera odbędzie się w lutym w Paryżu. Na wiosnę spektakl Warlikowskiego przyjedzie do Warszawy. 

We współpracy z kawiarnią Nowy Świat powstaną cykle wykładów. Grzegorz Niziołek przygotowuje serię spotkań pod tytułem "Polski teatr zagłady", a Joanna Warsza w ramach "Nowego Nie-Teatru" zajmie się widowiskami z pogranicza sztuki, teatru i performance\'u. 

Nowością będą performatywne czytania reportażu "Suchy Dok", realizowane pod opieką Marcina Libera. 

Najbliższe wydarzenie w Nowym to performance Rodrigo Garcii. Kontrowersyjny argentyński artysta 3 października w studio Farat we Włochach przedstawi "Versus".

Ar
Zycie Warszawy
23 września 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia