"Pajace" przeprowadzą nas przez miasto

"Pajace" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie

Wielkie plenerowe widowisko Pajace R. Leoncavalla Opery na Zamku w reżyserii światowej stawy Michała Znanieckiego, które będzie można zobaczyć l1 sierpnia, poprzedzone będzie akcjami happeningowymi, z udziałem szczecińskich grup artystycznych.

Te minispektakle to tzw. sceny zwierząt, w 5 pięknych miejscach Parku Kasprowicza. Tango, balet, capoeira czy cyrkowe akrobacje pomogą nam zinterpretować akcję opery. Fotografie z kolei przedstawią proces powstawania spektaklu. Każda ze scen propaguje ideę "cyrku bez zwierząt".

Akcje happeningowe, które rozpoczną się o 19.30 i potrwają godzinę, zakończy barwny korowód cyrkowców, prowadzących publiczność na spektakl.

l. Pajace: Scena Ryb - delikatność. Baletowa giętkość ciał i delikatna strona Komedii Leoncavalla. Ale też korzenie klasycznego tańca, zaklęte w maskaradach i dworskich widowiskach.

2. Pajace: scena Małp - miłość. Zmysłowa Kolombina, pełen pasji Taddeo. Miłosne spotkanie z Arlekinem, porywczy Pajaców

3. Pajace: scena Nosorożca -gwałtowność. Ta stacja to świat rodem z Brazylii. Interpretacja komedii, miłosnej schadzki w formie układów capoeiry. Capoeira jako sztuka walki, ale też- rytuał.

4. Pajace: scena Ognistych Ptaków - pasja. Spotkanie kultur i rzeczywistości. Od Italii, przez niemiecki Stralsund aż do Szczecina. Historia komedii zamknięta w morskich opowieściach De Prohner Hafengang. Charakterystyczny szantowy rytm, synchronizacja osób i postaci.

5. Pajace: scena Koni - wyzwanie. Do miasta przyjeżdża cyrk. Wędrowni artyści Leoncavalla są gotowi służyć ludziom.

6. Pajace: scena Żurawi - wystawa fotograficzna. Zatrzymując się na chwilę przy tej satelicie, można dotknąć procesu twórczego, powstawania historii, duszy spektaklu.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
10 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...