Pajęczyca Laryssa przenosi nas w świat bajek

"Bajki ci opowiem..." - chor. Anna Hop - Opera na Zamku w Szczecinie

Najnowsza premiera baletu dla dzieci "Bajki ci opowiem" w Operze na Zamku przykuła uwagę najmłodszych widzów.

Spektakl przenosi dzieci w świat książki pełnej krótkich i ciekawych historii, po których przewodnikiem jest śpiewaczka Laryssa. Każda strona jest inną bajką ilustrowaną za pomocą muzyki i tańca.

Laryssa to Lucyna Boguszewska (sopran), która śpiewem opowiada treść historii, które większość z nas dobrze zna, a dzieci dopiero mają okazję poznać. Do dźwięków niełatwej muzyki Lutosławskiego, granej na fortepianie, na scenie tańczą bajkowe postaci - zwierzęta, rolnicy, chłopcy i dziewczęta z różnych bajek.

Choreograf Anna Hop oprócz klasycznego baletu wykorzystała też teatr cienia. Dzięki temu zabiegowi udało się utrzymać uwagę młodych widzów na dłużej.

Na scenie było kolorowo, tanecznie, dużo się działo. To ważne, bo 40-minutowy spektakl dla dzieci, grany bez przerwy, jest dosyć dużym wyzwaniem dla realizatorów.

A reakcje dzieci były różne. Część z nich oglądała w skupieniu spektakl i wytrwała do samego końca, inne zaczęły się pod koniec niecierpliwić.

"Bajki ci opowiem" to nie jest łatwe w odbiorze przedstawienie z prostymi rozwiązaniami. To raczej propozycja dla dzieci, które z chęcią przyjmują nowe rzeczy, które lubią być zaskakiwane i doceniają rozrywkę, której nie mają na co dzień.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
9 października 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...