Pakuła wg Szekspira

"Na końcu łańcucha" - reż. Eva Rysova - Teatr im. Osterwy w Lublinie

W Teatrze im. Osterwy trwają ostatnie próby do spektaklu "Na końcu łańcucha". Sztukę inspirowaną szekspirowskim "Tytusem Andronikusem" na zamówienie teatru napisał Mateusz Pakuła, jeden z najzdolniejszych dramaturgów młodego pokolenia.

Jego "Biały dmuchawiec" narobił w Teatrze Osterwy sporo zamieszania, włącznie z żądaniami zdjęcia spektaklu.

Z nową sztuką zamieszania może być więcej. Nie dość, że tekst Szekspira jest brutalny, to krwawe wydarzenia ze scenami gwałtu nabierają w interpretacji Pakuły ostrych, współczesnych znaczeń.

Reżyser Eva Rysova zbudowała przed sceną wybieg. - Ponieważ u Szekspira kostiumy były bardzo ważne, zdecydowaliśmy się pokazać je, jak na pokazie mody (projektowała je Justyna Elminowska - przyp. red.) - mówi Eva Rysova. Razem z Mateuszem Pakułą (nad spektaklem pracowali oboje) ustawiła na scenie zespół Brojo, który koncertuje przez całe przedstawienie. Co ma pokaz mody plus rockowy koncert do Szekspira?

- To silne uderzenie energii, które obudzi niezwykłe sceny - mówi Mateusz Pakuła. Pojawią się wilkołaki, zdolne przekształcić się w potężnego wilka. I wampiry, nieumarłe długowieczne istoty, które potrafią lewitować i manipulować ludzkimi emocjami.

Prapremiera 17 marca o godz. 19, pierwsze spektakle: 18,20,21, 22 (premiera studencka), 23, 24,25 marca.

sz
Dziennik Wschodni
15 marca 2012

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia